Cami tuvaletinde taciz etti "İyi hal' indirimi" aldı

Cami tuvaletinde taciz etti "İyi hal' indirimi" aldı

İstanbul'da bir sanayi sitesindeki caminin tuvalet işletmecisine, tuvaleti kullanan genç kadına sözlü ve fiziki sarkıntılık ettiği iddiasıyla "cinsel istismar" suçundan dava açıldı. Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, eylemi "sarkıntılık" diye yorumlayan mahkeme, yaşlı adama bir yıl sekiz ay hapis cezası verdi. Ardından "sanığın mahkemedeki iyi hali" gerekçesiyle hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

İstanbul’da bir etiket firmasında desinatör olarak çalışan 26 yaşındaki O.K., geçen yıl 10 Eylül’de bulunduğu sanayi sitesinin cami tuvaletinde tacize uğradı. O.K.’nin iddiasına göre tuvaleti işleten 63 yaşındaki Ö.Ö. adlı kişi, kadınlar kısmı tadilata alınınca kendisini erkekler bölümüne yönlendirdi. O.K.’nın iddiasına göre, tuvaletten ayrılırken, çıkış kapısının kapalı olduğunu gördü. Ellerini yıkayıp çıkmak isterken Ö.Ö. yanına geldi ve O.K.'ye sözlü ve fiziksel tacizde bulundu.


Gelinli savunma


Ö.Ö.’yü itip kaçan O.K., şikayetçi oldu. O.Ö. ise taciz iddiasını reddederek, "kapalı giyinmesi konusunda uyardığını" ileri sürdü. Ö.Ö. tacizde bulunduğu O.K.'ye, “Senin gibi temiz bir gelinim olsa sırtımda taşırım” dediğini iddia etti.


Ö.Ö.’ye Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 102/1. maddesine göre "cinsel saldırı" suçundan beş yıldan on yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın son duruşması, 16 Ekim’de görüldü. Mahkeme heyeti, Ö.Ö.’nün eylemini sarkıntılık kabul ederek, aynı maddenin ikinci fıkrasına göre iki yıl hapis cezası verdi. Ö.Ö.’nün sabıkasız geçmişi göz önünde bulundurularak, cezası bir yıl sekiz aya indirildi. Ardından “sabıkasız kişiliği, duruşmadaki tutum ve davranışları itibariyle yeniden suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat oluştuğu” hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS