Çamlıhemşinliler tulumla horonla yol kestiler

Çamlıhemşinliler tulumla horonla yol kestiler

Karadeniz'deki yaylalar arasında yapılmak istenen yeşil yol projesine karşı protestolar sürüyor. Son olarak dün, yola karşı çıkan Çamlıhemşinliler, iş makinelerinin önünü, tulum çalıp horon oynayarak kesti. Ankara'da ise Artvin Cerattepe'te açılması planlanan maden işletmesine karşı Meclis'in önünde eylem vardı.

Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki yaylaları birbirine bağlayacak olan 2 bin 600 metrelik yeşil yol projesine tepki göstermek ve yapılacak çalışma için yaylaya çıkacak iş makinelerine engel olmak isteyen vatandaşlar Çamlıhemşin'in Şenyuva Köyü'nde toplandı. 


Bu arada, iş makineleri yolların kaygan oluşu ve taşıyıcıların dar yollarda manevra yapamaması nedeniyle yolda kaldı. Bunun üzerine vatandaşlar da yolda kalan taşıyıcının önünde tulum çalıp horon oynadı.


Yeşil yol projesini istemeyen ilçe sakinleri yaptıkları açıklamada, yapılacak yol ile yaylalarda telafi edilemeyecek tahribatın oluşacağını belirterek, yolun yapılmasına izin vermeyeceklerini belirttiler. 
Eylem sürerken bir de gerginlik yaşandı. Araçları yaylaya çıkarmak isteyen firma sahibi ile vatandaşlar arasında sözlü tartışma yaşandı. 


İş makinesini yaylaya taşıyacak başka bir kamyon bulunamayınca araçlar geri çekildi. İş makinesinin gitmesiyle grup da dağıldı. Ankara'da Meclis'in önünde ise Artvin Cerattepe'de kurulmak istenen maden için eylem vardı. 
Cerattepe sakinleri ve doğa savunucuları platformu üyesi bir grup Cerattepe maden işletmesi projesini durdurmak için meclis'in dikmen kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme CHP'li ve HDP'li vekiller de destek verdi. Yapılan basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS