Can Dündar üç ay sonra masasına oturdu

Can Dündar üç ay sonra masasına oturdu

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül dün sabaha karşı tahliye oldular. Bugün öğleden sonra Cumhuriyet Gazetesi önünde basın açıklaması yaptılar. Açıklamanın ardından Dündar ve Gül, ''bu süreçte en büyük desteklerinin onlar'' olduğunu ifade ettikleri çalışma arkadaşlarıyla hasret giderdiler. Ardından Can Dündar'ın odasında gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül , Dündar'ın gazetedeki odasında Ressam Ali Atmaca tarafından yapılan ''Özgürlük ve Direniş'' tablosu önünde de açıklama yaptı. Can Dündar "İlk defa ufuk çizgisini görüyoruz bugün. Hep duvara bakıyorduk ve sabah mesailerini dört duvar arasında, avluda yapıyorduk. Pencereyi görmek, dışarıda ufuk çizgisini görmek, gökyüzünü görmek dost yüzler görmek... İçeride bir günle bir yıl hakikatten neredeyse aynı. Gerçekten ağır tecrit koşullarıydı; ama dostların ilgisi sayesinde aştık. Ve gazetemize kavuştuk" dedi.


Can Dündar ve Erdem Gül 92 gün sonra özgürlüklerine böyle kavuştu


Erdem Gül'ün tahliye sonrası açıklamalarının tamamı"Büyük bir katliam yaşandı Türkiye'de"Bir basın mensubunun "İçerideki koşullarınızın iyi olduğuna dair bilgiler vardı" şeklindeki sorusuna Dündar, "Çok iyiydi. Gerçekten hepinize tavsiye ederim. Yani orada dubleks villalar var, duvar manzaralı çok güzel... Komşuların hepsi eğitimli insanlar. Okumuş yazmış insanlar, savcılar, hakimler, askerler... Hiç hırsız yok içeride. Rahatsınız, çünkü hırsızlar giremiyor, biliyorsunuz. Yüksek güvenlikli ve çok tavsiye edebileceğim bir ortam var. Dilerim haberi yazan arkadaşlarda bu konfordan yararlanabilirler ve yararlanacaklarını tahmin ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum. İçeride boş yatak da var. Biz çıktık boşaldı şimdi. Muhtemelen orayı hızla dolduracaklardı. İnsanlar inşaatçı kafası. Şey diye görüyor 'Abi dublekste yatıyorlar bir de şikayet ediyorlar'. Tecrit diye bir şey var. Bir insanı isterseniz saraya koyun tek başına, ister sarayda olun, ister dubleks villada, isterseniz tabutta, bu insanlara zulümdür. İnsanlar buna katlanmamak için ölüme gittiler, kendilerini yaktılar. Büyük bir katliam yaşandı Türkiye'de. Tecrit nedir onu anlamaları için, o lüks villada bir süre yatmaları lazım" diye cevap verdi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Dündar ve Gül açıklaması


Can Dündar evine böyle geldi

"Ses duyurmak için çok büyük bir efor sarf etmek lazım"


Cezaevi koşullarının zorluğundan bahseden Erdem Gül ise "Biz A1 Blok 5 ve 6. koğuşlarda kalıyorduk. Bir birimizi görmüyorduk; ama sesimizi de duyurmak olağanüstü güç. Ses duyurmak için çok büyük bir efor sarf etmek lazım. Can'ın yazdığı yılbaşı menüsü yazısını belki hatırlıyorsunuzdur. Onun için insanlar orada bin bir türlü meşakkat çekiyorlar. Tek başına kalıyorsunuz, koridorda kapıyı üzerinize kapatıyorlar, içerisi iki adımlık bir yer" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS