Can Dündar ve Erdem Gül'e Eğitim-Sen'lilerden destek

Can Dündar ve Erdem Gül'e Eğitim-Sen'lilerden destek

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına tepki gösteren 13 üniversitenin iletişim fakültelerinin Eğitim-Sen temsilcilikleri, "Biz Utanıyoruz" başlıklı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Bu koşullar altında İletişim öğrencilerine öğretmeye çalıştıklarımızın temenniden öteye geçemiyor olmasından utanıyoruz" denildi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün MİT TIR'ları soruşturması kapsamında tutuklanmasına bir tepki de 13 üniversitenin iletişim fakültelerinin Eğitim-Sen temsilciliklerinden geldi.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yalnızca haber yaptıkları için tutuklandıklarına işaret edilen açıklamada, "Haberciliğin suç sayıldığı bir ülkede, gazeteciliği ve halkın haber alma özgürlüğünün önemini öğretmeye çalışıyor olmaktan; 'Devlet sırrı' tabir edilen bilgileri ifşa etmenin gazeteciliğin dik alası olduğunu bilmeden gazetecilik yapılabiliyor olmasından utanıyoruz" denildi.

Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik ihlallerin sıralandığı açıklamada, iktidarın bazı medya kuruluşları üzerindeki doğrudan kontrolüne işaret edilerek, "dezenformasyon kavramını dahi geçersizleştirecek yalan haberciliğin medya düzeninin gündelik bir pratiği haline geldiği" belirtildi.

Tehdit ve hedef göstermenin köşe yazarlığı sayıldığına işaret edilen açıklamada, bazı saldırgan gazetelerin zihniyetinin anaakımlaştığı uyarısında bulunuldu. Açıklamada; Azadiya Welat, Atılım, Nokta, Özgür Halk, Bugün, Yürüyüş, Mücadele Birliği, Taraf, Gelecek, Radyo Dünya, Eylül, Samanyolu, Odak, DİHA, ETHA, Mezitli FM, Ekmek ve Adalet gibi medya kuruluşlarının çalışanlarının da tutuklu bulunduğu hatırlatılarak, onların da arkasında durulması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine de değinildi. Açıklamada şunlar ifade edildi: "Hükümetin savaş politikalarını haberleştirenlerin tutuklanmasına öfkemiz dinmeden, 'Barış'a çağrı yapmaktan yılmayan Tahir Elçi’nin sokak ortasında infaz edilebilmesinden; tüm bu koşullar altında İletişim öğrencilerine öğretmeye çalıştıklarımızın temenniden öteye geçemiyor olmasından; ütanma duygusuna sahip olmayanlar, içinde bulunduğumuz bu topyekûn çöküşteki sorumluluklarını kabul edecek haysiyete sahip olmayanlar adına da Biz Utanıyoruz!"

Açıklama; Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi'nin İletişim Fakültesi Eğitim-Sen İşyeri Temsilcilikleri imzalarını taşıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS