Çanakkale'de göçmen teknesi battı: 14 ölü

Çanakkale'de göçmen teknesi battı: 14 ölü

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 14 kişi öldü, 27 kişi kurtarıldı.

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nden umut yolculuğuna çıkan 41 göçmenin içinde bulunduğu ahşap tekne limandan çıkarken kıç tarafından kayalıklara çarptı.


Ancak teknenin su aldığını farketmeyen umut yolcuları yola devam edince facia yaşandı. Tekne mendirekten 200 metre uzaklaştıktan sonra su alarak yarısına kadar battı. Kamarada bulunan ve çıkmaya fırsat bulamayan yedisi çocuk 14 kişi boğularak ölürken Sahil Güvenlik ekipleri 27 kişiyi kurtardı.


Ayvacık'ın Babakale Limanı'ndan içinde 41 göçmenin bulunduğu kamaralı ahşap tekne Yunanistan'ın Midilli Adası'na doğru dün (salı) saat 22.00'de hareket etti. Tekne daha limandan çıkarken kıç tarafını mendireğin kayalıklarına çarptı. Teknenin su aldığını farketmeyen yolcular yollarına devam etti. Mendirekten henüz 200 metre kadar açılan tekne biranda yarısına kadar sulara gömüldü. Teknenin üzerinde bulunan ve can yelekleri olanlar kendilerini suya atıp kurtaldı. Durumu gören vatandaşlar 'Alo 158' hattını arayarak Sahil Güvenlik ekiplerine durumu bildirdi. Bölgeye hareket eden Sahil Güvenlik ekipleri; balıkçıların da destek verdiği çalışmada 27 kişiyi kurtardı.


Yapılan arama kurtarma çalışmasında ise 13'ü yarısı batan teknenin kamarasında bulunan, biri denizde, yedisi çocuk toplam 14 kişinin cesedine ulaşıldı. Ölenlerin cesedi Sahil Güvenlik ekiplerince Babakale Limanı'na getirildi. Ardından Ayvalık Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Kurtarılanlar ise önce hastaneye kaldırıldı. Daha sonra Ayvacık İlçe Jandarma Komutanlığı'na teslim edildi. Yarı batık haldeki kaçak teknesi de Sahil Güvenlik ekiplerince Babakale Limanı'na çekildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS