Çanakkale'de tekne faciası: 39 kişi öldü

Çanakkale'de tekne faciası: 39 kişi öldü

Çanakkale'de tekne faciası: 39 kişi öldü

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nde yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek için denize açılan yabancı uyrukluları taşıyan teknenin batması sonucu ilk belirlemelere göre 5'i çocuk 39 kişinin cesedine ulaşılırken, 75 kişi kurtarıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alınan bilgiye göre, aralarında kadın ve çocukların da olduğu, Burma, Afganistan ve Suriye uyruklu çok sayıda kişi, Midilli Adası'na geçmek için Bademli Köyü'nden tekneyle denize açıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, 04.50'de Deveboynu Burnu önlerinde yardım talebinde bulunulduğunun bildirilmesi üzerine olay yerine gönderilen sahil güvenlik botunun yarı batık tekne ve denizde çok sayıda düzensiz göçmen olduğunu tespit ettiği belirtildi. İhbarın ardından 3 sahil güvenlik botu, bir sahil güvenlik dalış timi,sivil dalgıç ekibi ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait arama kurtarma helikopterinin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 "İcra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde denizden 42 göçmen kurtarılmış, 15 göçmenin cansız bedeni alınmış, 9 göçmenin cansız bedeni ise tekne içinden çıkartılmıştır. Jandarma birimleri tarafından da karaya çıkan 33 göçmen tespit edilmiş ve sahilde 9 göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. Halihazırda toplam 75 düzensiz göçmen kurtarılmış, 33 göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. Kurtarılan düzensiz göçmenlerin ifadelerinden kaç kişi oldukları tam tespit edilemediğinden kayıp olabileceği değerlendirilen düzensiz göçmenlerin bulunması maksadıyla arama faaliyetlerine devam edilmektedir."

Organizatör yakalandı

39 kişinin öldüğü 75 kişinin ise sağ olarak kurtarıldığı olayda organizasyonu sağlayan kişi olduğu iddia edilen bir kişi yakalandı. Şüpheli, ifadesinin alınması için Ayvacık İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü. Şüphelinin ifadesinin alınmasının ardından Cumhuriyet Savcılığına sevk edileceği öğrenildi.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek için denize açılan yabancı uyrukluları taşıyan teknenin batması sonucu ilk belirlemelere göre sabah saatlerinde 5'i çocuk 10 kişi hayatını kaybetmiş, 43 kişi kurtarılmıştı.