Canlı bomba mağduru gelin ve damada psikolojik destek

Canlı bomba mağduru gelin ve damada psikolojik destek

Gaziantep’te kına gecesine düzenlenen canlı bomba saldırısında 54 kişi ölmüştü. İşte o özel gece ağır travma yaşayan gelin ve damada psikolojik destek veriliyor.

Özel bir hastanede tedavi altına alınan gelin Besna Akdoğan ile damat Nurettin Akdoğan’a Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hasta ve Hasta Yakınına Psikolojik Destek Birimi tarafından psikolojik terapi uygulanmaya başlandı.


Taburcu edilen gelin: Düğünümüzü kana çevirdiler


Patlamanın şiddeti gün ağarınca ortaya çıktı


Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Taner Gülşen, hain saldırının başta gelin ve damat olmak üzere, olayı yaşayanlar üzerinde travmaya neden olduğunu belirtirken, “Bu nedenle olayda yaralanan ve özel bir hastanede tedavi altında olan gelin Besna ve eşi Nurettin Akdoğan’a psikologumuz psikoterapi, din görevlimiz ise manevi rehabilitasyon desteği veriyor. Ekipteki hemşiremiz ise hasta yakınlarını onların anlayacağı dilde tıbbı konuda bilgilendiriyor. İlk günkü travmayı üzerilerinden giderek atan çiftimiz, daha sonraki terapilerde giderek düzeldiklerini gözlemledik” dedi.


Gaziantep'te düğüne terör saldırısından görüntülerDoç. Dr. Murat Taner Gülşen, 2014’ten bu yana görev yapan Hasta ve Hasta Yakınlarına Psikolojik Destek Birimi’nin ekip sayısının artırılacağını ifade ederken, “Batı’da söz gelimi bir yangında nasıl aynı anda itfaiye, polis, sağlık birimi koordineli olarak müdahale ediyorsa, hastanemizde de bu ekip hastanın Acil Servis’te başlayan tedavi sürecine dahil olarak hasta sahiplerini teskin ediyor, hastanın durumuyla ilgili sahiplerini bilgilendiriyor. Ekip sayısı arttıkça, servislerde de destek verme hizmetimiz genişleyecek. İlk defa hastanemizde uygulanan bu hizmetin, yaygınlaştırılması konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS