Çavuşoğlu: Libya'daki FETÖ okulları kapatıldı

Çavuşoğlu: Libya'daki FETÖ okulları kapatıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'daki FETÖ bağlantılı okullar, NATO ve Rusya ilişkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Suriye konusunda üçlü bir mekanizma kurma kararı alındığını ve Dışişleri Bakanlığı, istihbarat ve askeri yetkililerden oluşan bir heyetin bu akşam St. Petersburg'a gideceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan ve açıklamaları TV'lerden canlı olarak yayınlanan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile dün Rusya'ya gerçekleştirdikleri ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ziyaret sırasında en önemli gündem maddelerinden birinin Suriye konusu olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu konuda üçlü bir mekanizma kurulmasına karar verildiğini belirterek, "Dışişleri, istihbarat ve silahlı kuvvetlerden oluşan heyet bu akşam Rusya'ya gidecek. Rusya ile Suriye meselesinde siyasi çözümde hemfikiriz. Suriye'de ateşkesin bir an evvel sağlanması ve insani yardımda sorun olmaması lazım, sonuç getirici müzakerelerin başlaması lazım" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye konusunda ateşkes, insani yardım konusunda Rusya ile hemen hemen aynı düşünüyoruz. Halep'in kuşatılmasını uygun görmüyoruz. Siyasi çözüm konusunda Cenevre'deki görüşmelerin başlaması lazım... Rusya bize 'Nereleri vurmamamız gerekiyor, bu konuda bilgi verin' diyor."

Geçen yıl 24 Kasım'da bir Rus savaş uçağının Türkiye-Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk yüz yüze görüşmelerini dün St. Petersburg'da gerçekleştirdi.

"Batı ile ilişkilerimizin en iyi olduğu zamanda bile Rusya ile ilişkileri en üst düzeye çıkardık, bu Batı'ya bir mesaj olarak yapmadık. Şimdi de Batıya mesaj olsun diye Rusya ile ilişkilerimizi düzeltmiyoruz" diyen Çavuşoğlu ziyaret sırasında enerji işbirliği ve ticari ilişkilerin de gündeme geldiğini ifade etti.

Bu ziyaretin bazı yansımalarının "günler içinde" görüleceğini belirten Çavuşoğlu, "En kısa sürede Türk Akımı projesi çalışmalarına başlanacak. Bunun için gerekli ilave anlaşma-sözleşme varsa bunlar da yapılacak... Rusya ile ortak bir fon kurulması kararı alındı, işadamlarımızın önü açılacak. Putin Türk ürünlerinin önündeki engellerin kaldırılacağını söyledi, ancak Rusya'nın ambargo uyguladığı ülkelerin ürünlerinin bizden geçmemesini istedi" dedi.

15 Temmuz darbe girişimi konusunda Avrupa Birliği'nin (AB) sınıfta kaldığını ve "ciddi" hatalar yaptığını belirten Çavuşoğlu, "Batı Türkiye'yi kaybederse kendi hataları yüzünden kaybedecektir... Türkiye ile ilişkileri durduralım diyen ülkeler var, bu ülkelere bakışımız eskisi gibi olamaz" dedi.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya'daki FETÖ okullarının kapatıldığını da söyledi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS