Çavuşoğlu: Sadece bir hava üssüne müdahale yeterli değil

Çavuşoğlu: Sadece bir hava üssüne müdahale yeterli değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi'nin Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlediği kahvaltıda ABD'nin Suriye müdahalesini değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu; 'Sadece bir hava üssüne müdahale yeterli değil. Oraya müdahale ettik durduk, olmaz' dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi'nin Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlediği kahvaltısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de ülkeyi yönetemeyen zalim rejimin insanları hunharca öldürmeye devam ettiğini söyledi. Bazı ülkelerin bu rejimin alternatifi yok diye meşrulaştırmaya çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, “1 milyon insanı öldürmüş rejimden hesap soran yok. Otomatik kasaba dönüşmüşsünüz, insan kıyma makinesine dönüşmüşsünüz. Kimse de hesap sormuyor. Bu rejim kimyasal silah kullandı, dünya bir kere daha ayağa kalktı. ABD'nin müdahalesini yerinde buluyoruz ama bu da yetmez. Sadece bir hava üssüne müdahale eğer devam gelmezse kozmotik bir müdahale olarak kalır. Oraya müdahale ettik durduk, olmaz" diye konuştu.


Son dakika: Binali Yıldırım Pence ile görüştü


"Bizim gizli ajandamız yok"


Suriye'de geçiş hükümetinin bir an önce oluşturulması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, geçiş hükümetinin ardından Suriyelilerin önüne seçim sandığının gelerek geleceklerini belirlemesi gerektiğini söyledi.


Bakan Çavuşoğlu, “Bu süreçte terör örgütü DEAŞ ile mücadele de devam edilmeli. Türkiye, Suriye'nin yeniden inşasında çok önemli rol oynayacaktır. Dünya ne demek istediğimizi anlamaya başladı. Batılı ülkeler bizim anlattıklarımızı iş işten geçtikten sonra 'biz hata ettik sizi anlamamakta' diyor. Şimdi de tavsiye ve tespitlerde bulunuyoruz. Objektif, gerçekçi tespitlerde bulunuyoruz. Bizim Suriye ve Irak'ta gizli bir ajandamız yok" dedi.


Neden Şayrat Üssü hedef oldu?


"Anayasamız ayağımıza pranga"


MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise yaptığı konuşmada iş adamlarının belirsizlikleri sevmediğini söyledi. Geleceği görmek istediklerini anlatanNail Olpak, seçim gibi süreçlerde vatandaşta oluşan 'bu dönem de geçsin' beklentisi ekonomide yavaşlamaya neden olduğunu söyledi. Amaçlarının süreklilik olduğunu belirten Başkan Olpak, süreklilik olmadan yeni hedefler koyamadıklarını söyledi. Anayasanın iş dünyasını engelleyen yönleri olduğunu dile getiren Olpak, “Son iki anayasa adeta belirsizlik nasıl oluşturulur diye oluşturulmuş ve tuzaklar var. Anayasamız ayağımıza pranga" dedi. MÜSİAD toplantıya katıldığı için Bakan Çavuşoğlu'na plaket verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS