Çavuşoğlu'ndan Lavrov görüşmesiyle ilgili yeni açıklama

Çavuşoğlu'ndan Lavrov görüşmesiyle ilgili yeni açıklama

Azerbaycan'da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili konuştu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la 3-4 Aralık'ta Belgrad'ta görüşme hususunda hemfikir olduklarını söyleyen Çavuşoğlu “Biz gerginlikten yana değiliz. Bu sorunu diplomatik yolla aşacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Azerbaycan'a gelen Çavuşoğlu, Ülkenin merhum lideri Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Meclis Başkanı Oktay Esedov, Başbakan ArturRasizade ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ardından ilk ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, ilk görüşmesini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le yaptı. Yaklaşık yarım saat süren görüşmede enerji ve ulaşım projeleri ile iki ülke arasındaki ilişkiler ve güncel konular değerlendirildi. Aliyev, Çavuşoğlu'nu Bakü'de görmekten memnuniyet duyduğunu söyleyerek yeni kurulan 64. hükümette görev alması nedeniyle de kutladı. Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'ni hatırlatan Aliyev, Azerbaycan'ın davet edilmesinin iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin göstergesi olduğunu belirtti. Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını iletti. Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Rusya krizi

Çavuşoğlu'nun bir sonraki durağı Azerbaycan Milli Meclisi'ydi. Milli Mecliste gerçekleştirilen görüşmede konuşan Meclis Başkanı Esedov da Türkiye ve Rusya ilişkilerinde son günlerde yaşanan gelişmelerden tedirgin olduklarını söyledi. Türkiye'nin Azerbaycan için dost ve kardeş ülke, Rusya'nın da önemli bir komşu olduğunu hatırlatan Esedov, "Arzu ediyoruz ki, iki ülke arasındaki gerginlik en kısa zamanda ortadan kalksın. Azerbaycan da bu yönde ne yapılması gerekiyorsa hazırdır" dedi.

Çavuşoğlu ise, konuya ilişkin şunları söyledi: "Rusya ile aramızda uçağın düşürülmesiyle ilgili bir gerginlik oldu. Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullandık. Sınırlarımızı ihlal eden, milliyeti belli olmayan bir uçak. Uyarılara cevap vermedi. Rus uçağı olduğu da belli değildi. Biz gerginlikten yana değiliz. Bu sorunu diplomatik yolla aşacağımızı düşünüyoruz. Aynı anlayışı komşumuz, dostumuz Rusya'dan da bekliyoruz. Sağduyulu açıklamalar ve davranışlar bekliyoruz. Lavrov'la da telefonla görüştüm. Önümüzdeki günlerde 3-4 Aralık'ta Belgrat 'ta görüşme hususunda hemfikir olduk. Önümüzdeki günlerde tansiyonun düşeceğini düşünüyorum. Bu konuda kardeş Azerbaycan 'ın objektif ve dengeli tutumunu da takdirle karşılıyoruz." Çavuşoğlu ardından Azerbaycan Başbakan'ı Artur Rasizade ile de görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak sürdürüldü.

Azerbaycanlı mevkidaşı ile biraraya geldi

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mevkidaşı Azerbacan Dışişleri bakanı Elmar Memmedyarovla ikili görüşme gerçekleşirdi. Basına kapalı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Çavuşoğlu, Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ konusunda Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu söyledi. Cavuşoğlu, Minsk Grubunu da daha aktif olması yönünde yapıcı bir şekilde eleştirerek katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade eti. iki ülkenin birlikte gerçekleştirdiği enerji ve ulaşım projelerine de Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“TANAP konusunda hiç bir Sıkıntı yok, her adımı atıyoruz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattında yine önemli bir aşamaya geldik. Hukuki bir süreçten dolayı kısa bir gecikme oldu ancak kısa süre de Türkiye ayağını da tamamlayacağız ve projeyi hayata geçireceğiz. Kardeş Azerbaycan'ın Türkiye'nin ilk defa gerçekleştirdiği ve dönem başkanlığını yaptığı G20 Zirvesinde Antalya'da sayın Cumhurbaşkanı ve çok değerli dostum Elmar kardeşimi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duydum. Azerbaycan tüm dünya meselelerine çok önemli katkı sağlamıştı. Azerbaycan'la Türkiye arasında her alanda mükemmel düzeyde, siyasi anlamda ekonomik anlamda ilişkilerimiz mükemmel düzeyde. Birbirimizi bağlayan çok önemli projeleri de gerçekleştiriyoruz."

Toplantının ardından Mevlüt Çavuşoğlu Bakanlar Kurulu Toplantısı'na katılmak üzere Azerbaycan'dan ayrıldı.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS