Çavuşoğlu'nun ardından Işık'tan da İncirlik açıklaması: 'Yetki Türkiye'de'

Çavuşoğlu'nun ardından Işık'tan da İncirlik açıklaması: 'Yetki Türkiye'de'

İncirlik Üssü ile ilgili devam eden tartışmaya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İncirlik'in kapatılmasının gündemimizde yok" dedi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan da, "Bugünden yarına İncirlik Üssü kapatılmayacak ama yetki Türkiye'dedir" açıklaması geldi.

ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "İncirlik Üssü'nün kapatılması gündemimizde yok" diyerek, ABD'nin DEAŞ'la mücadelede Türkiye'ye destek vermemesine işaret eden açıklamasının ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da İncirlik'e ilişkin konuştu: "Bugünden yarına İncirlik Üssü kapatılacak anlamına gelmiyor. İncirlik bir NATO üssü değil, Türkiye'nin izniyle orada bulunuyorlar. Görüşmelerden bir sonuç alınamazsa Türkiye her türlü ihtimali değerlendirir. Yetki Türkiye'dedir."


Mevlüt Çavuşoğlu: 'İncirlik Üssü'nün kapatılması gündemimizde yok'


Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'nda ABD ve öncülük ettiği koalisyonun Türkiye'ye destek sağlamaması üzerine başlayan tartışmalar, İncirlik Üssü'nün kapatılabileceği şeklinde anlaşılan açıklamalarla sürmüştü. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık önceki gün konuşmuş ve "İncirlik'teki koalisyon uçaklarının hava harekatına destek vermemesi İncirlik Üssü'nü sorgulatıyor" demişti.


Bu açıklama ABD'de yankı bulmuş önce DEAŞ Karşıtı Koalisyon’un sözcüsü Albay John Dorrian konuşmuş ve Türkiye’nin İncirlik’teki ABD üssünü kapatmasının ya da ABD’nin buradan yaptığı hava operasyonlarını sınırlandırmasının DEAŞ'la mücadele açısından felaket olacağını söylemişti. Sözcü Dorrian, İncirlik Üssü için “kesinlikle paha biçilemez” ifadesini kullanırken, “Tüm dünya orada idare edilen operasyonlar sayesinde daha güvenli hale geldi” demişti. Pentagon Sözcüsü Peter Cook da aynı şekilde dün, ABD öncülüğündeki koalisyonun, Türkiye’nin talebi üzerine, Suriye’de DEAŞ’ın elindeki El Bab'a yönelik operasyon düzenleyen Türk güçlerine destek uçuşları düzenlediğini bildirmişti.


Dışişleri'den İncirlik açıklaması


Konu temaslarda bulunmak üzere ABD'de olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na da soruldu. New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulunan Çavuşoğlu, İncirlik Üssü tartışmalarına ilişkin, "Şu anda İncirlik Üssü'nün kapatılması gündemde değil ama özellikle DEAŞ için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok" dedi.


Çavuşoğlu, "Halkımız bana göre haklı. Halkımızın ferasetine biz her zaman inanıyoruz. Sağduyulu bir şekilde sorguluyor; 'Biz burada şehit veriyoruz. Niye destek vermiyorsun? Niye geldin, niye destek vermiyorsun?' Bu son derece haklı bir soru" diye konuştu.


Tutuklu DEAŞ'lıdan İncirlik iddiası


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun ardından İncirlik Üssü'yle ilgili Milli Savunma Bakanı Fikri Işık bir kez daha konuştu. Habertürk TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Işık, "ABD atacağı her adımda, kendi iç kamuoyunun nabzını nasıl dikkate almak zorundaysa Türkiye de dikkate almak zorunda. Bu, bugünden yarına İncirlik Üssü kapatılacak, anlamına gelmiyor. İncirlik Üssü, bir NATO üssü değildir. Yetki, Türkiye'dedir" dedi.


Türkiye'nin müttefiklerinden beklentisinin, Türkiye'ye karşı açık ve samimi davranılması olduğunu belirten Işık, "ABD, bizim NATO'da müttefikimiz. Müttefiklik ilişkisinin temeli açıklık ve samimiyet olmalı. Eğer açıklığa ve samimiyete dayanmayan bir müttefiklik ilişkisi varsa bu ilişkiyi sürdürmek zorlaşır. Sonuçta Türkiye, demokratik bir ülke. ABD atacağı her adımda kendi iç kamuoyunun nabzını nasıl dikkate almak zorundaysa Türkiye de bunu dikkate almak zorunda. Dolayısıyla burada müttefiklerimizden beklentimiz Türkiye'ye karşı açık ve samimi olmaları. Bu, bugünden yarına İncirlik Üssü kapatılacak, anlamına gelmiyor" diye konuştu.


Milli Savunma Bakanı'ndan İncirlik mesajı


'Türkiye, her türlü ihtimali değerlendirir'


İncirlik Üssü'ndeki koalisyon güçlerinin varlığına ilişkin Bakan Işık, şunları söyledi:


"İncirlik Üssü, bir NATO üssü değildir. Türkiye'nin izniyle orada bulunuyorlar. Türkiye, bu noktada ABD ile de diğer koalisyon ülkeleriyle de görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye'nin çıkarlarını tehdit eder bir noktada eğer olaylar cereyan eder de bu görüşmelerden bir sonuç alınamazsa o zaman Türkiye, her türlü ihtimali değerlendirir. İncirlik'teki koalisyon güçlerinin varlığı, DEAŞ'la mücadelenin dışında başka bir amaca yönelik bulunduruluyor kanaati oluşursa elbette gereği yapılır. Şu anda bunu söylemek için çok erken. Biz bir ittifak içerisindeyiz. Bu ittifak içerisinde de var olan sorunlarını birinci öncelikte konuşarak, çözmek durumundayız" dedi.


Hulusi Akar İncirlik'te ABD Genelkurmay Başkanı ile görüştü


'Yetki, son karar Türkiye'dedir'


İncirlik Üssü'nde yetkinin Türkiye'de olduğunu vurgulayan Milli Savunma Bakanı Işık, şöyle konuştu:


"Bizler bakan düzeyinde muhataplarımızla konuşuyoruz. Askerlerimiz askerlerle konuşuyor. Bazı olumlu adımlar da atıldı. Bu görüşmelerin hiçbirisi sonuç vermedi dersek bu da haksızlık olur. Bu görüşmelerin olumlu sonuçları da yansıyor; ama bu bizim arzu ettiğimiz hızda ve ebatta değil. Şu anda yoğun bir görüşme trafiği var. Ümit ederiz ki bu görüşme trafiğinde artık sonuç alırız. Sonuca yönelik adımları görürüz. Adım atılmayan görüşmenin hiçbir itibarı da olmuyor. Güvenilirlik açısından ciddi sorgulanıyor. Şu anda görüşmeler devam ediyor. Sorunlarımızı biz bütün açıklığıyla ortaya koyuyoruz. ABD'den ve diğer koalisyon ülkelerinden de bu konuda samimiyet bekliyoruz. Şu anda görüşmeleri sürdürüyoruz, sonuna kadar da görüşmeleri sürdüreceğiz. Yetki, Türkiye'dedir. Bu konudaki son karar Türkiye'nin kararıdır. Gerektiğinde nihai kararı vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS