Çekirge istilası Türkiye sınırına dayandı! Çekirge istilası kıyamet alameti mi?

Çekirge istilası Türkiye sınırına dayandı! Çekirge istilası kıyamet alameti mi?

Çekirge istilası Türkiye sınırlarına kadar ulaştı. Son olarak çekirge soruları Türkiye’nin komşuları İran ve Irak’a ulaştı. Corona virüsü salgını ile aynı süreçte gelmesi nedeniyle birçok komplo teorisi ortaya atılırken virüsle ilgili son günlerde en çok araştırılanlar arasında ise “Çekirge istilası kıyamet alameti mi?” ve “Çekirge istilası nedir?” sorularının cevabı araştırılıyor. Merak edilenleri sizler için haberimizde derledik. İşte, son durum…

Çekirge istilası son durum son günlerde özellikle çekirge sürülerinin Türkiye sınırına dayanması ile birlikte en çok merak edilip konuşulanlar arasında yer alıyor. Uğradığı bölgelerdeki tarım ürünlerini yiyip bitiren ve gıda krizlerine neden olan çekirge istilası sonrası en çok merak edilip araştırılanlar arasında ise “Çekirge istilası kıyamet alameti mi?” ve “Çekirge istilası nedir?” sorularının cevabı araştırılıyor. Merak edilen soruların cevabını sizler için haberimizde derledik. İşte, çekirge istilası ile ilgili merak edilen soruların cevabı…


ÇEKİRGE İSTİLASI NEREDE?


Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu.


BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.


ALARM VERİLDİ


Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.


ÇEKİRGE SALGINI TÜRKİYE’YE GELDİ Mİ?


Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi. Türkiye ise istilanın etki alanında gösterilmiyor.


GÜNDE 150 KİLOMETRE GİDEBİLİYORLAR


Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol kat edebiliyor.


ÇEKİRGE İSTİLASI KIYAMET ALAMETLERİ ARASINDA MI?


A’raf suresi 133. Ayet:  Biz de açık seçik mûcizeler olmak üzere onların üzerine tûfan, çekirge, haşarat, kurbağalar ve kan gönderdik. Yine de büyüklük tasladılar ve günahkâr bir kavim olmakta direndiler.


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın içeriğinde çekirge geçen ayet ile ilgili yaptığı tefsir ise şöyle; Daha önce (130. âyette), kuraklık sıkıntısından söz edilmişti. Anlaşıldığına göre bu bir ilk uyarıydı. Ne var ki Firavun ve çevresi, bundan ders alacakları yerde, inkâr ve inatlarını daha da pekiştirdiler; bu uğurda bütün sıkıntılara katlanmaya hazır olduklarını açıklayarak âdeta Allah’a karşı meydan okudular. Yüce Allah da onları 133. âyette özetle bildirilen felâketlere mâruz bıraktı.


Kur’ân-ı Kerîm’de Firavun ve Mısırlılar’ın inkârları, İsrâiloğulları’na karşı haksız tutumları ve onları serbest bırakmamaktaki ısrarları yüzünden başlarına türlü felâketler geldiği özetle anlatılmış; ibret alınması için bu kadarı yeterli görülmüştür. Tevrat’ta ise, Firavun’u İsrâiloğulları’nı serbest bırakmaya mecbur etmek için, daha çok Hârûn’un değneği vasıtasıyla gerçekleştirilen ve İsrâiloğulları’na isabet etmeyen çeşitli felâket mûcizelerinin gerçekleştirildiği bildirilmiştir. Mısırlılar’ın hayat damarları olan Nil sularının kana dönüştürülmesi, bütün ülkenin ve evlerin kurbağalarla dolup taşması, önce tatarcık, ardından at sineği (kımıl) istilası, hayvanların kırılması, insanların ve hayvanların vücutlarını çıban kaplaması, dolu felâketiyle dağdaki insanların ve önceki felâketlerden artakalan hayvanların kırılması, büyük bir çekirge sürüsünün yeri göğü kaplaması şeklinde sıralanan mûcizelerden hiçbiri Firavun’u yola getirmeye yetmemiş; o, her felâket vuku bulduğunda, Mûsâ’ya kendilerini bu felâketten kurtarması halinde İsrâiloğulları’nı serbest bırakacağına dair söz vermiş; fakat felâket geçince sözünden dönmüştür. Nihayet “Rab,... Mısır diyarında bütün ilk doğanları vurdu... Ve Mısır’da büyük feryat vardı; çünkü içinde ölü olmayan bir ev yoktu.” Artık bu son felâket üzerine Firavun, erkeklerinin sayısı 600.000’i bulan İsrâiloğulları’nın 400 yıldır kalmakta oldukları Mısır’dan çıkmalarına izin verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS