Son Dakika

Çekirge ve karınca istilası nerede, istila Türkiye’ye geldi mi? İşte son durum

A A

19.03.2020 - 12:51 Son Güncelleme:

Karınca ve çekirge istilası haberleri bulundukları bölgelerde yiyecek sıkıntısı oluşturabilme ihtimalleri nedeniyle paniğe neden olmuştu. BM Gıda ve Tarım Örgütü de çekirge istilası ile ilgili uyarıda bulunmuştu. Peki, çekirge ve karınca istilası şu an nerede ve istilada son durum ne?

Çekirge ve karınca istilası nerede, istila Türkiye’ye geldi mi? İşte son durum

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından yapılan çekirge istilası sonrası özellikle sosyal medyada istilanın kıyamet alametleri arasında olduğu iddiaları gündeme getirilmişti. Öte yandan çekirge istilası paniği sürerken Umman’dan gelen karınca istilası görüntüleri de bölge halkını şaşkına çevirmişti. İşte FAO’nun yaptığı o uyarı ve istilalarda son durum…

ÇEKİRGE İSTİLASI ŞU AN NEREDE?

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

İSTİLACI ÇEKİRGELER TÜRKİYE’YE GELDİ Mİ?

Son olarak İran ve Irak’ta da görülen çekirge istilası bölgede önemli sonuçlar doğurmuştu. Bu gün yaşanan son dakika gelişmesinde ise bölgedeki çekirgelerin Hakkari Yüksekova’da da görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

İSTİLACI ÇEKİRGELER YÜKSEKOVA’DA GÖRÜLDÜ

Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.

Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi. Türkiye istilanın etki alanı içerisinde gösterilmese de Yüksekova’da görülen çekirgeler bölgede endişeye neden oldu.

KIYAMET ALAMETLERİ NELERDİR?

KARINCA İSTİLASI NEREDE?

Karınca istilası görüntüleri, dünya corona virüsü ve çekirge istilası ile mücadele ederken bir kötü haberi daha verdi. Umman sokaklarında gezinen milyonlarca karınca ülkede kısa süreli paniğe neden oldu. Resmi adı Umman Sultanlığı olan Umman, Arap Yarımadası’nın güneydoğusu kıyısında yer alıyor. BAE, Suudi Arabistan ve Yemen ile sınır komşusu olan Umman, Hint Okyanusu ve Basra Körfezi ile çevrili.

UMMAN NEREDE?