Cemaatçi hakim: 'Adaletinize sığınıyorum, beni tutuklamayın'

Cemaatçi hakim: 'Adaletinize sığınıyorum, beni tutuklamayın'

Darbe girişiminin ardından, "Cemaat listesinden HSYK'ya yedek üye seçildiği" belirlenerek meslekten ihraç edilen Erzurum Hakimi O.G'nin, gözaltına alındıktan sonra hakim karşısına çıkarıldığında "Adaletinize sığınıyorum, tutuksuz yargılayın beni" dediği öğrenildi. Ancak hakim O.G'nin bu yakarışını dikkate almadı.

Profesörden ilginç iddia: 'Tarih bilmeyenin zeka seviyesi düşüyor'


FETÖ üyesi olduğu suçlamasıyla darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen ve 21 Temmuz'da tutuklanan hakim O.G'nin, hakimlikte "Adaletinize sığınıyorum, tutuksuz yargılayın beni" dediği öğrenildi.


İstanbul'da gözaltına alındı, Erzurum'da tutuklandı


HSYK yedek üyeliğine cemaat listesinden seçildiği belirlenen ve başta Ergenekon, Şike ve Oda TV davalarına bakan eski Bakırköy Hakimi O.G., HYSK tarafından 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, meslekten ihraç edildi. O.G., İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra, 21 Temmuz'da getirildiği Erzurum Adliyesi'nde FETÖ/PDY örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.


'Tarikat olmazsa sapkınlık olur'


'Benden FETÖ'cü de terörist de olmaz'


O.G.'nin tutuklama istemiyle hakim önüne çıkarıldığında, 25 yıllık hakim olduğunu ve hiçbir terör örgütüyle bağlantısı bulunmadığını söylediği öğrenildi. O.G., meslektaşı karşısında kendisini şu sözlerle savundu:


"Ben 25 yıllık hakimim, bugüne kadar hiçbir terör örgütü ile bağlantım olmadı. Hukuk içinde Türk milleti adına yargılama yaptım. Benden FETÖ'cü de olmaz, Terörist de olmaz? Yargısal faaliyetlerimi anayasal nizam içerisinde kimseden emir almadan bağımsız ve tarafsız olarak yerine getirdim. Sayın hakimim ben Türk milletinin bir evladıyım. Ben bayrağıma, devletime ihanet etmedim. Benim tek suçum Adalet Org Sitesinde güncel olaylarla ilgili yazılar yazmamdır. HSYK yargısal bir makam değildir. İdari bir mekanizmadır. En az sizin kadar masumum. Söyleyecek tek sözüm çok şükür lanet darbe girişimi engellenmiştir. Adaletinize sığınıyorum. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum."


HSYK'yı sert bir ifade ile eleştirmişti


Hakim O.G., 21 Ocak 2015 günü Adalet Org ve Adalet Gündemi Net sitesinde yazdığı "Özür dilemiyorum" başlıklı yazısında, savcıların tutuklanmasını ve yargı üzerindeki baskıyı sert bir dille eleştirerek, "Yeni Türkiye'nin yeni HSYK'sı, yürütmenin kontrolünde. Şimdilik savcıları açığa alma işlemlerine tam gaz devam ediyor. Daha önce ifade etmiştim, 'Hiçbir kimseye peşinen kefil olunmamalı ve peşinen aklanmamalı ancak bundan daha önemlisi hiçbir kimse peşinen mahkum edilmemeli' Hukuk içerisinde kalınarak adli ve idari işlemler yapılmalı ve özellikle 'siyasiler ve iş adamları' için geçerli olan 'beraat-i zimmet asıldır' ilkesi hakim ve savcılar için de uygulanmalıdır. Shakespeare'in sözündeki parayı, yol açıcı olarak görmeyen makama, mevkiye mesleğini, adaleti satmayan, sadece hakka, hukuka biat edenlere selam olsun" ifadelerine yer vermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS