Cemil Çiçek: "Biz bunları hak etmiyoruz"

Cemil Çiçek: "Biz bunları hak etmiyoruz"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'te yaşanan küfürleşmelere, "Bunlar doğru şeyler, hoş şeyler değil. Biz bunları hak etmiyoruz" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen 11. eTR Ödül Törenine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Çiçek, TBMM Genel Kurul'da en son CHP'li Muharrem İnce ile AK Parti'li Zeyid Aslan arasındaki tartışmada sarf edilen küfürlerle ilgili soruyu da yanıtladı. Bu konular ile ilgili söylenecek, yapılacak, yazılacak ne varsa hepsini yaptığını belirten Çiçek, şöyle devam etti:


"Bunlar doğru şeyler, hoş şeyler değil. Birkaç arkadaşımızın yaptığı iş ama bütün Meclis, bu türlü tutumlar, davranışlar, beyanlar, sözler sebebiyle, bugün attığınız başlıklara bakarsanız. Biz bunları hak etmiyoruz. TBMM bunu hak etmiyor. Ümit ederim ki bu son olsun, herkes gerekli dersleri çıkarsın. İlk gün müzakereleri yürütürken bile ne kadar zorlandığımı gördünüz. Maalesef biz müzakere yapmıyoruz Türkiye olarak. Neredeyse kavga ediyoruz. Bağırıp, çağırıyoruz bunu müzakere olarak değerlendiriyoruz Türkiye'de. Meclis'te de maalesef bununla ilgili iyi örnekler de çoğu zaman oluşturamıyoruz. Hoş şeyler değil bunlar."


Bu tür davranışların müeyyidelerine ilişkin bir çalışma olup olmadığı sorusu üzerine içtüzük çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Çiçek, bu
yaşananlardan ders çıkarılmasının önemli olduğunu belirtti.


Çiçek, "Birkaç kişinin hatası yüzünden hepimizin zan altında kalması, böyle bir gölge altında kalması doğru değil. Bugün atılan başlıklara bakıyorum; 'Meclis'in seviyesi sıfırın altına düştü'. Biz bunu hak etmiyoruz. Başlığa bir şey demiyorum ama biz bunu hak etmiyoruz. Buna da isyan ediyorum. Daha da yapabileceğim bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.


Meclis Başkanlığı döneminde bir klasör halinde hazırlanan tutanakları genel başkanlara gönderdiğini ve bu konuda yardım, destek ricasında bulunduğunu anlatan Çiçek, "Birkaç kişinin ortaya çıkardığı bir problemdir bu. Biz bu birkaç kişiyi çözemedik maalesef" dedi.


"Kimsenin Meclis tutanaklarından, söylenmiş bir sözü çıkarma yetkisi yoktur"


Genel Kurul'da bütçe görüşmelerinin ilk gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından sataşma gerekçesiyle AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'ye söz vermesinin eleştirilere neden olduğunun hatırlatıldığı Çiçek, sataşma talebiyle söz istemelerin önemli bir kısmının cevap olduğunu düşündüğünü söyledi. Bu durumun söz verilmemesi halinde usul tartışmalarına yol açtığını ve tartışmaların uzadığını belirten Çiçek, uzamasını engellemek amacıyla söz verilmesinden yana tavır sergilediğini aktardı. Çiçek, özel bir durum olmadığını, meselenin bu çerçevede değerlendirilmesinin gerektiğini söyledi.


Çiçek, muhalefetin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Kurulda yaptığı konuşmada sarf ettiği bir sözün tutanaklardan çıkarıldığı eleştirisi olduğunun ifade edilmesi üzerine de böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını, kimsenin böyle bir yetkisi bulunmadığını bildirdi. Çiçek, "Meclis tutanaklarından, söylenmiş bir sözü Meclis Başkanlığının ve Meclis bürokrasinin çıkarma yetkisi yoktur. Bu suç teşkil eder. Tutanaklar bir adli vaka söz konusu olduğunda delil teşkil eder" dedi.


Bu türlü eleştirileri doğru bulmadığını ifade eden Çiçek, tutanakların ses kayıtlarıyla birleştirilerek hazırlandığını bu bakımdan yazılı metinde bir
hata var ise ses kaydı ile karşılaştırılarak düzeltildiğini aktardı. Çiçek, "Kim bu iddiada bulunuyorsa o arkadaşımız gelir, birlikte bu değerlendirmeyi yapabiliriz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS