Ceneviz Kalesi'nin bu sezon ziyarete açılması hedefleniyor

Ceneviz Kalesi'nin bu sezon ziyarete açılması hedefleniyor

Ceneviz Kalesi'nin bu sezon ziyarete açılması hedefleniyor

Batı Karadeniz'in en önemli tarihi eserlerinden olan Akçakoca'daki Ceneviz Kalesi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Akçakoca Belediye Başkanı restorasyon çalışmalarını bu sezon bitirerek, kaleyi ziyarete açmayı hedeflediklerini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1226 yılında ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamak ve yol göstermek amacıyla Cenevizliler tarafından yapılan ve günümüze kadar gelen Ceneviz Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Bazı durumlar nedeniyle bir ara çalışmaların durduğunu ancak tekrar izinlerin alınarak çalışmalara devam edildiğini belirten Yemenici, şöyle konuştu:

"Dışa doğru yatan batı duvarının yıkılıp aslına uygun yeniden yapılması, giriş kapısının sağındaki burçların arasında yığılı toprağın alınması ve doğu duvarında yer altında kalmış surun yeniden yapılması için bir süre izin için durdu. Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan gerekli izin alınması ile uygulama esnasında ortaya çıkan bazı sorunlar aşıldı. Ekipler tekrar çalışmalara başladı."

Yemenici, çalışmaların bitmesiyle tarihi kalenin Akçakoca turizmine önemli katkı sağlayacağına vurgulayarak, "İnşallah bu sezon içinde kalemizi bütün ihtişamı ile ortaya çıkarıp vatandaşlarımızın ziyaretine açacağız. Bu sayede de Akçakoca için önemli bir turizm yatırımını da yapmış olacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun." dedi.