hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cerablus'a askeri harekat başlatıldı

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı
  expand

  Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekât başlatıldı. Harekat saat 04.00'te roketatar ve topçu atışlarıyla başladı. Askeri harekatın adının 'Fırat Kalkanı' olduğu açıklandı. Suriye'nin Türkiye sınırında IŞİD kontrolündeki Cerablus ilçe merkezi Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne geçti. Harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde can kaybı olmazken, çatışmalarda 1 ÖSO mensubu öldü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı.

  F-16'lar ve topçu ateşiyle ateş altına alınan IŞİD hedefleri çok namlulu roketatar atışlarıyla da vuruldu.

  Ayrıca harekata katılan Özgür Suriye Ordusu da Cerablus'un Türkiye sınırı yakınındaki 4 köyü IŞİD'in elinden aldı. ÖSO güçlerinin zırhlı birlikler eşliğinde Cerablus merkezinin girişine ulaştı.

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı

  Cerablus'a yönelik askeri harekat nedeniyle Gaziantep Valiliğince bazı yerler, Özel Güvenlikli Bölge ilan edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte yasaklı bölge

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı

  Tanklar sınırı geçti

  Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve "Fırat Kalkanı" adı verilen harekat kapsamında, tank birliklerinin Suriye sınırından içeri girdiği bildirildi.

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı

  ÖSÖ 4 köyü IŞİD'ten aldı

  ÖSO, Türkiye sınırından yaklaşık 3 kilometre güneyde kalan ve Cerablus ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre batısındaki Keklice köyünü, zırhlı birlikler eşliğinde IŞİD'ten aldı.

  Keklice köyüne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor.

  Fırat Kalkanı harekatı kapsamında ele geçirilen Cerablus'a bağlı Keklice Köyü'ne IŞİD bayrağı indirilerek ÖSO bayrağı asıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bölgedeki kaynakların paylaştığı fotoğraflarda, köyü ele geçiren ÖSO güçlerinin, IŞİD bayrağını indirmesi ve ÖSO bayrağı asması görülüyor.

  ÖSO Keklice Köyü'nün ardından Kıvırcık Köyünü de IŞİD'ten aldı.

  DHA'nın askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre ÖSO 4 köyü ele geçirdi, 46 IŞİD'li etkisiz hale getirildi. Keklice ile Kıvırcık Karakuyu köylerinin ardından Elvaniye ve Güğüncük köyleri de ÖSO'nun denetimine geçti.

  ÖSO kent merkezinde

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu sabah Suriye'ye başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekatında savaş uçakları ve topçu atışlarıyla belirlenen hedefleri vurup tank birliklerinin girişinin ardından, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri de köyleri ele geçirdikten sora Cerablus'a yürüdü.

  ÖSO askerleri akşam saatlerine kadar Cerablus'taki tüm resmi kurumları ele geçirdi. Cerablus'un boş sokaklarda ilerleyen ve ilçenin yüzde 50'sinden fazla kesiminde tam denetimi sağlayan ÖSO'nun, birkaç saat sonra da kentin tamamında kontrolü sağladı.

  Evlerde patlayıcı aranıyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cerablus'a girdiklerinde boş sokaklarla karşılaşan ÖSO askerleri, IŞİD militanlarının ilçeyi terk ederken patlayıcı tuzaklamış olabileceği ihtimaline karşı evleri ve stratejik yerleri tek tek kontrol etmeye başladı.

  Cerablus'un boşaltılmasına karşılık, ilçenin birkaç kilometre doğusundaki Membiç yolu üzerindeki bölgede akşam saatlerine doğru silah sesleri gelmeye başladı. Bu bölgede ÖSO askerleriyle IŞİD militanlar arasında çatışmalar olduğu belirtildi.

  TSK'nın kaybı yok

  Suriye'nin Türkiye sınırında IŞİD kontrolündeki Cerablus ilçe merkezi Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne geçti. Harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde can kaybı olmazken, çatışmalarda 1 ÖSO mensubu öldü.

  Fırat Kalkanı harekatında Cerablus'a giren ÖSO güçleri, sosyal medya hesaplarından kentin girişinden çekildiği öne sürülen görüntüler paylaştı. Görüntülerde, Cerablus kent girişinde bulunan ÖSO güçleri görülüyor.

  ÖSO'nun girdiği Cerablus kent girişinden görüntüler

  Askeri kaynaklar: Toplam 63 hedefe 224 atış yapıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi.

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı

  Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04:05'de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45'te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı.

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı

  İlk hava harekatının ise saat 06:08'de başladı. saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı belirtildi. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı

  Operasyona katılan birlikler

  Askeri harekata, piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurları (İHA'lar dahil) katılıyor.

  Bölgeden canlı yayın

  Hava harekatına Türk F-16'lar iştirak etti

  Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekât başlatıldı. Askeri kaynaklar, saat 06.08'oe başlayan hava harekatına Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16'lar iştirak ettiğini açıkladı.

  Komuta kademesi yönetiyor

  Harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde (Gnkur.Bşk, IInci Bşk. ve J. Başkanları) ve Kuvvet k.lıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kuvvet K.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor.

  Cerablusa askeri harekat başlatıldı

  12 hedefe tam isabet

  Hava Kuvvetleri tarafından vurulması planlanan 12 hedef tam isabetle vuruldu. Hava harekatı devam ediyor.  TOPÇU ve ÇNRA ile tespit edilen 81 hedefe 294 atış yapıldı, atışlar devam ediyor.

  Bu arada havada bekler pozisyonda olan 2 F-16 ile anlık tespit edilen hedefler vuruluyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow