Cerattepe'de ÇED davasına ret kararı

Cerattepe'de ÇED davasına ret kararı

Cerattepe'de ÇED davasına ret kararı

Artvin'in Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki bakır ve açık ocak altın işletme projesi için hazırlanan "ÇED olumlu" raporunun iptali için açılan davanın reddine karar verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cerattepe bölgesinde bakır ve açık ocak altın işletme projesi için daha önce Rize İdare Mahkemesi'nce 'ÇED olumlu' kararına karşı dava açılmıştı.

Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat Rize İdare Mahkemesi'ne başvurarak yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle başvurdu.

Rize İdare Mahkemesi, ÇED iptal davasının reddine karar verdi. Mahkeme, kararın Danıştay'a temyiz yolunun açık olduğunu bildirdi.

Şırnak'taki cezaevinde yangın: 1 tutuklu öldü

ABD Dışişleri: Görüşmeleri askıya aldık

45 sayfalık kararda önceki duruşmada davacı tarafın, reddi hakim talebi de kabul edilmedi.

Mahkeme kararında, önceki ret kararına gerekçe olan eksiklikleri şirket tarafından giderildiği ve proje alanının yasaklı alanlar içerisine girmediği belirtildi.

Rize İdare Mahkemesi'nin Cerattepe ile ilgili verdiği ret kararını değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın, kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini belirterek, "Beklemediğimiz ama bu mahkemeden beklediğimiz karar. Fakat usul kurallarını bu kadar ihlal eden bir karar verilmesini beklemiyorduk. Duruşmada reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Bunun Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nde görülmesi gerekirken Rize İdare Mahkemesi’nin kendisinin karar verdiğini anlıyoruz. Usul acısından son derece hukuka ve adalete aykırı bir karar olduğu ortadadır. Karar bize tebliğ edildikten sonra temyiz edeceğiz" dedi.