Çerkezköy'deki kötü kokunun nedeni belli oldu

Çerkezköy'deki kötü kokunun nedeni belli oldu

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde 10 gündür etkili olan ve çocukların okula maske takarak gitmesine neden olan kötü kokunun bir fabrikanın kimyasal atığını kaçak olarak kanalizasyona dökmesinden kaynaklandığı belirlendi. Kaymakamlık ve belediye fabrika sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

Çerkezköy'ün Gaziosmanpaşa Mahallesi Beyazsu Sokak'ta 10 gün önce bir tankerin boş araziye atık boşaltmasının ardından çevreye kötü kokular yayılmaya başladı.

Bölgede inceleme yapan belediye ve GAZDAŞ ekipleri, alınan numuneleri kimyasal analize gönderdi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Çerkezköy Belediyesi günlerdir kötü kokunun kaynağını belirlemek için çalışırken, mahallede bulunan Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu kokudan olumsuz etkilendi.

Maske takarak okula gittiler

Velilerin bazıları çocuklarını okula göndermezken, eğitimden yoksun kalmayan öğrenciler ise okula ağız maskesi takarak gitti.

Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü çevredeki güvenlik kamerası görüntülerini günlerdir yaptığı incelemede Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde bulunan özel bir firmaya ait tekstil kimyasalları üreten bir fabrikaya ait tankerler atıklarını bölgeden geçen kanalizasyon hattına logar kapaklarını açarak döktüğü belirlendi.

Fabrikadan geldiği ortaya çıktı

Tesislerin atıklarını Gebze'de bulunan tesislere gönderip, bertaraf etmesi yerine kanalizasyona kaçak olarak döktüğü tespit edildi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından bugün Çerkezköy'de CHP Tekirdağ Milletvekili Candar Yüceer, İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Emniyet Müdürü Murat Ongan bir toplantı düzenledi.

Suç duyurusunda bulunacaklar

Pis kokunun kaynadığının belirlendiğini söyleyen Kaymakam Abban, tesislerin sahipleri hakkında kaymakamlık ve belediye olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Veliler yine okula gitti

Mahallede bulunan Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu'nda bazı öğrenciler okula maske takarak gitmesi ve kokunun gün geçtikçe ağırlaşması üzerine veliler bugünde okul önünde toplandı.

Yaşanan olayda kokunun büyük bir sıkıntı yarattığını ve evlerine kadar da girdiğini ifade eden velilerden Okul Aile Birliği üyesi Rasibe Çetin "Çocuklarımızın kanser olmasından korkuyoruz. 15 gündür bu koku nedeniyle çocuklarımız okula gidemiyor. Yetkililerin bir an önce bu konuyu açıklığa çıkarması gerekiyor. Sesimizi duyurmak için velilerimizle birlikte buradayız. Çocuklarımızı koku gidene kadar başka okullara alsınlar. Çerkezköy'de başka okul yok mu? Çocuklar eğitimden geri kaldılar ve okula geldiklerinde ise eve karınları ağrır bir şekilde geliyorlar. Durum daha da ağırlaşıyor ve müdahale geç oldu" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS