Çete lideri 20 yaşında! Lüks rezidansta yakalandılar

Video: Çete lideri 20 yaşında! Lüks rezidansta yakalandılar

İstanbul Polisi siber çocuk çetesini çökertti. Kargo ve internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin maili üzerinden üyelik bilgilerini çalıyorlardı. Aralarında çocuk yaşta olan zanlıların da olduğu 14 kişi yakalandı. Zanlıların, kullandıkları yöntem polisleri bile şaşırttı. Nihat Uludağ'ın özel haberi.

Firmaların bilişim ağlarından alış veriş yapanları hedef alıyorlardı. Hem müşterilerin mail adreslerini ele geçiriyorlardı, hem de firmaların ağlarını çökertiyorlardı. Böylece müşterilerin ürünlerini çalıyorlardı.


İSTANBUL POLİSİ OPERASYON YAPTI


Aralarında çocukların olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Zanlıların hepsi bilişim alanında uzmanıydı. Bilişim ağlarına bilgisayarlar üzerinden sızıyorlardı. Kargo firmalarını hedef alıyorlardı. Firma bilişim ağlarını çökertip mail üzerinden vatandaşların üyelik bilgilerini çalıyorlardı. Müşterilerin alışveriş yapacağı anı bekliyorlardı.


Zanlılar, Türkiye'deki önemli kargo ve internet alışveriş sitelerinin takip numaralarını ele geçirmişlerdi. Alışveriş yapan müşterilerin adına cipli sahte kimlik yapıyor, ardından kargo şirketine giderek ürünleri kendileri alıyorlardı.


100 GRAM ALTINI SAHTE EVRAKLA TESLİM ALMIŞLAR


Burası Bursa'daki bir kargo şirketinin şubesi, Firmanın müşterisi 100 gram altın sipariş etmişti. Müşterinin kimlik bilgilerini çete taklit etti. Çetedeki iki zanlı kargo firmasına gitti. 100 gram altını böyle teslim aldı. O anda kamera kayıttaydı.


Başka bir olaysa Antalya'da yaşandı. 3 çocuk babası Sadullah Yayla'nın 14 yıldır hasta olan eşi için biriktirdiği parayı banka hesabından çaldılar. Üstelik o para 130 bin liraydı. Hırsızlık sonrası çete üyelerinin kendi aralarında yaptıkları yazışmalar da, zanlıların ne denli acımasız oldukları gözler önüne serildi.


İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü zanlıları 3 ay boyunca takip etti. İstanbul dışında Manisa, Ankara, Adana, Zonguldak ve Muğla Bodrum'da çete üyeleri vardı.


Operasyon düzenlendi, 14 zanlı gözaltına alındı. Aralarında 17 yaşındaki çocuklar da vardı. Çete liderini yaşı ise şaşırtıcıydı. Sadece 20 yaşında olan d.E. İstanbul'daki 1 buçuk milyon lira değerindeki lüks rezidansta yakalandı.


Zanlılar operasyon sırasında suç delili cep telefonları ve hard diskleri camdan dışarı attı. Bunu fark eden polis ekipleri bahçeden yastık arasına gizlenmiş cep telefonu ve ağaca takılı kalmış olan hard diskleri ele geçirdi.


ÇETE LİDERİNİN HESABINDA 1,8 MİLYON LİRA VAR


Zanlıların toplam 13 ayrı olayda 170 bin liralık bilişim hırsızlığı yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca çete lideri D.E.'nin hesabından 1 milyon 800 bin lira para olduğu tespit edildi.


Şimdi olay adliye aşamasında. Zanlılar, cezalarını bekliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS