Çetin Altan'a veda

Çetin Altan'a veda

Duayen gazeteci-yazar Çetin Altan için 19 yıl çalıştığı Milliyet Gazetesi önünde tören düzenledi. Altan'ın naaşı daha sonra Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Altan, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Usta gazeteci-yazar Çetin Altan'ın cenaze namazı Teşvikiye Camii'nde kılındı. Dün tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında yaşamını yitiren Çetin Altan için ilk olarak Milliyet Gazetesi önünde bir tören düzenlendi. Ardından Altan, Teşvikiye Camii'nde cuma namazının ardından kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı.


'Hayal ettiğim ülke bu değildi'


Cenaze törenine, Altan'ın oğulları Mehmet Altan, Ahmet Altan, kızı Zeynep Bakan, torunu Sanem Altan, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, HDP Milletvekilleri Altan Tan ve Garo Paylan, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila gazeteci yazar Altan Öymen, gazeteci yazar Hasan Cemal, Halit Kıvanç, Güneri Cıvaoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, sanatçılar Kadir İnanır ve Demet Akbağ'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı


Törende Altan için helallik alındı. Altan'ın naaşı daha sonra cenazenin yapılacağı Teşvikiye Camii'ne götürüldü.  


Cenaze namazının ardından Çetin Altın’ın naaşı Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.“Babasını kaybetmeyenler şu anda beni anlayamaz"


Çetin Altan'ın kızı Zeynep Bakan, “Duygularım çok karışık, bir yandan inanamıyorum… Babamdı…Babasını kaybetmeyenler şu anda beni anlayamaz" dedi. Mehmet Altan ise “Tabi ki çok üzüntülüyüm. Benim için çok değerli, hem baba olarak hem de Çetin Altan olarak" dedi.“Demokrasi, özgürlük konusunda ciddi hassasiyeti vardı"


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Çetin Altan çok önemli bir isimdi. Değişim, dönüşüm denince toplumda bunu ilk fark eden ve buna öncülük eden aydın bir insandı. O günlerde anlaşılamamıştı ama daha sonra çok iyi anlaşıldı. Çok önemli bir insandı, çok aydındı Allah rahmet eylesin" dedi.


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise, “İyi bir edebiyatçı, iyi bir yazar, iyi bir siyasetçi, aynı zamanda iyi bir babaydı. Demokrasi, özgürlük konusunda ciddi hassasiyeti vardı. Sevenlerine ailesine başsağlığı diliyorum" diye konuştu.  HDP Milletvekili Altan Tan da ailesine başsağlığı dilediğini belirtti. “Onunla Milliyet'te çalışmış olmak benim için her zaman büyük bir onur ve övünç kaynağı olacak"


Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila da, “Onunla Milliyet'te çalışmış olmak benim için her zaman büyük bir onur ve övünç kaynağı olacak. Onu son yolculuğuna da Milliyet'in önünde uğurlamak onurdu bizim için. Her zaman için bizim bir öğretmen bir rehber olarak kalacaktır bu mesleği yapanlar ve yapacak olanlar için" şeklinde konuştu.“Çetin Altan gibi bir yazar kolay kolay gelmez"


Halit Kıvanç da Çetin Altan ile beraber çalıştıklarını ifade ederek, “Yazarak olarak benim için en büyük birkaç yazardan biriydi. Dünya tatlısıydı. Neşe içinde, olayları gülümseyişle karşılardı. Bize şimdi gözyaşı döktürüyor. Çetin Altan gibi bir yazar kolay kolay gelmez" dedi. Sanatçı Demet Akbağ ise “Bir devir daha kapandı Türkiye için.Çok önemli biriydi. Bütün gençliğim, çocukluğumuz onun hayal ettiği ülkeyi okuya okuya geçti" dedi. Çetin Altan'ın cenazesi namazında ardından alkışlarla cenaze aracına taşındı. Altan, Zincirlikuyu 


Usta gazeteci Çetin Altan, dün sabah saat 11.05 itibarıyla zatürreye bağlı solunum yetmezliği ve septik şok nedeniyle hayatını kaybetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS