Çevir Bir'e takipsizlik kararı

Çevir Bir'e takipsizlik kararı

Ergenekon soruşturması kapsamında emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 8 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla yürütülen soruşturmaya soyut iddia dışında delil bulunamadığından takipsizlik kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Mesut Erdinç Bayhan tarafından verilen 4 sayfalık takipsizlik kararında emekli Orgeneral Çevik Bir, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Abdülkadir Erdil, İffet Ok, İsmet Tuncer, Mehmet Emin Kunt, Müjdat Kerimcan Kamal ve Saime Nazan Moroğlu'nun kapatılan İstanul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2009/191(Ergenekon Davası) esas numaralı dosyasında yargılama konusu  olan "Terör örgütüne üye olma ve yardım etme" suçunu işledikleri iddiasıyla iletişimlerinin tespit edildiği ve irtibatlarının araştırıldığı ifade edildi.  


"SUÇ UNSURU TESPİT EDİLEMEDİ"


Şüpheliler Ümit Özdağ, Kerim Can Kamal, Mehmet Emin Kunt, Abdülkadir Erdil ve İsmet Tuncer'in "Terör örgütüne üye olma" şüphesiyle 2008-2009 yıllarında haklarında dinleme ve teknik takiplerin uygulandığı ifade edilen takipsizlik kararında, iletişim tespit tutanakları ile fiziki takip tutanakları incelendiğinde herhangi bir suç unsuru tespit edilemediği kaydedildi. 


GÖRÜŞMELERİN GÜNLÜK KONUŞMALAR OLDUĞU İFADE EDİLDİ


Kararda, şüpheli Çevik Bir hakkında ise yine aynı yıllarda "terör örgütüne üye olma" suçundan dinleme kararı alındığı ancak incelenen iletişim tespit tutanaklarında herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı ve yaptığı görüşmelerin günlük konuşmalar olduğu aktarıldı. Şüpheli Çevik Bir hakkında, dinleme tedbirinin uygulandığı hatırlatılan kararda, herhangi bir suç görüşmesi olmadığı, sivil toplum örgütü ve meslektaşlarıyla yaptığı günlük yaşama ilişkin olduğu kaydedildi. Ergenekon davası sanıklarından ele geçirilen dijital ve diğer belgelerin de incelendiği ifade edilen kararda, şüpheli hakkındaki belgelerin ise 28 Şubat süreciyle ilgili belgeler olduğu kaydedildi. 


ÇEVİK BİR'İN 28 ŞUBAT DAVASINDA YARGILANDIĞI HATIRLATILDI


Çevik Bir'in Ergenekon Davası'nda terör örgütü üyesi olduğuna veya bu örgüte yardım ettiğine dair delil bulunmadığı anlatılan kararda, 28 Şubat süreci ile ilgili iddialarla ilgili şüpheli Çevik Bir hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca dava açıldığı ve şüpheli Çevik Bir'in yargılandığı kaydedildi. 


"SOYUT İDDİA DIŞINDA DELİL BULUNMADIĞI..."


Takipsizlik kararının sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi: "Şüphelilerin "terör örgütü üyesi olduğuna ve örgüte yardım ettiğine" dair soyut iddia dışında delil bulunmadığı, şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. İletişim tespitine esas ses dosyalarını içeren emanetteki CD'lerin ve dosyadaki tespit tutanaklarının imhasına karar verildi."


YSK, HDP'nin Erdoğan ile ilgili başvurusunu reddetti


Sağlık Bakanlığı borçları siliyor


Öğretmenin başını porno çekimleri yaktı


THY uçağına kuş sürüsü çarptı, hasar meydana geldi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS