Çevre Bakanı Sarı'dan Cizre ve Silopi açıklaması

Çevre Bakanı Sarı'dan Cizre ve Silopi açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projelerini inceledi. İnceleme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Sarı, Cizre ve Silopi'deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Sarı, Cizre'deki 20 bin binadan 2 bin 700'ün ağır hasarlı veya yıkılmış olduğunu söyledi. Bakan Sarı, temeli 5 Ekim 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Esenler Havaalanı Mahallesi'ndeki Kentsel Dönüşüm Konutları'nı inceledi. 2 bin 373 konut, 55 iş yeri bulunan 72 bin metrekarelik alanda inşa edilen projede çalışan işçilerle  bir araya gelen Bakan Fatma Güldemet Sarı, işçilerle yemek yedi. Daha sonra Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'dan projeyle ilgili bilgi alan bakan Sarı, inceleme sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 


"EMNİYETLİ KONUTLAR SAĞLAYACAĞIZ"


Cizre ve Silopi'deki kentsel dönüşüm çalışmalarına değinen bakan Sarı, "İstanbul'da fotoğraflarla belgelenmiş bu yapılar Silopi'de de Cizre'de de aynı şekilde. Biz en kısa zamanda gerek Silopi'de gerek Cizre'de buradaki kötü, alt yapısı bozuk yaşam alanlarının yenilenmesi için bir çalışma başlattık. Silopi'deki çalışmaları  tamamladık, yıkım çalışmalarına başladık. Aynı zamanda alt yapı işlemleri için İller Bankası'nın verdiği destek var. Cizre'de de bizim çalışmalarımız tamamlandı. Cizre'de 150 ekibimiz 21 günlük bir süre içinde sahada çalışmada bulundu. 20 bin 161 bağımsız bölüm, konut ve iş yeri olmak üzere çalışmada yaklaşık 2 bin 700 tane ağır hasarlı veya yıkılmış bina tespit edildi. Biz bu alanlarda da en kısa zamanda kentsel dönüşüm projelerini başlatacağız. Vatandaşlarımıza aynen burada olduğu gibi uzlaşmayla çok daha nitelikli, kaliteli, emniyetli konutlar sağlayacağız. Bu vesileyle vatandaşlarımızın yaşam kalitesini daha da yükselteceğiz. Oradaki yapılaşma İstanbul'dan daha farklı olacak. Yöresel özellikler daha  ortaya çıkacak. Biz burada gösterdiğimiz hassasiyeti orada da  göstereceğiz. Silopi'de de çalışmalarımız devam ediyor. Cizre'ye de ofis açacağız. Kentsel dönüşüm projelerini bire bir yetkili arkadaşlarımız anlatacak" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS