Çeyrek altın ne kadar? (17 Kasım) Altın fiyatlarında gram altın kaç lira?

Çeyrek altın ne kadar? (17 Kasım) Altın fiyatlarında gram altın kaç lira?

17 Kasım sabahında çeyrek altın fiyatlarında son durum nedir? Dün düşüş yaşanırken, bugün altın oranlarında yükselme gözüküyor mu? Gram altın kaç lira? 17 Kasım altın fiyatları

17 Kasım altın fiyatlarına dair son güncel oranlar


17 KASIM ALTIN FİYATLARI (SABAH SAATLERİ)


Altın fiyatları 17 Kasım sabah saatlerinde hangi aralıklarda satılıyor? Çeyrek altın geçen haftaya nazaran düşüşü durdu ve yükseliş başladı. Alış fiyatı 209 Lira, satış fiyatı ise 214 Lira. Yaz aylarında halkın en çok aldığı gram altında ise alış fiyatı 130 Lira, satış işe 130 Lira olarak işlem görmekte.  Yarım altında son durum ise alış fiyatı 418 Lira satış fiyatı ise 429 Lira. Tam altın alış fiyatı 839 Lira satış fiyatı ise 856 Lira. Cumhuriyet altını 17 Kasım’da yükselişte: Alış fiyatı 860 Lira iken satış fiyatı alış fiyatı ile aynı 872 Lira. Kadınların yatırım olarak en çok kullandığı 22 ayar bilezikte ise alış fiyatı 119 Lira satış fiyatı ise 119 Lira.


AA Finans Analisti İslam Memiş, altının ons fiyatı üzerine şu açıklamayı yaptı "Altının gram fiyatı dün yurt içi piyasalarda doların tarihi zirveleri test etmesine rağmen satış baskısında günü tamamladı. Altının gram fiyatının düşüşlerini geciktiren neden dolar kurunun güçlü olması. Dolar kurunda yaşanacak kâr satışları altının gram fiyatında sert düşüşlere neden olabilir. Teknik olarak altının gram fiyatı 126,50 devamında 125 lira seviyelerine kadar gerileyebilir." 


Türkiye'de vatandaşların en çok kullandığı altın türü çeyrek olarak biliniyor. Uzmanlara göre, altının Türklerdeki yeri ve önemi büyük olduğu için, ne ucuz bir altın alma isteğindeler ne de pahalı. Çeyrek altın hem alınabilecek bir durumu var hem de en çok kullanılan altın türü. Düğünlerde, sünnetlerde, özel günlerde, yardım amaçlı zamanlarda en çok o kullanılır.


ÇEYREKİN OSMANLI TARİHİNDEKİ ÖNEMİ


Osmanlı zamanında Orhan Bey ile altına geçen halk, zaman dilimi içerisinde sarraf alanında lonca teşkilatı üzerinden kendini geliştirmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman zamanından sonra, sarraf işleriyle uğraşan insanların çoğu altını kendi arasında ayırmaya başladı. Sultani denilen bu altınlara, Tam sultani, yarım sultani, çeyrek sultani ile sınıflara ayıran sarraflar, bu sayede altın piyasasındaki düzensizliği sona erdirmek istemişlerdir.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS