Balbay: "CHP'de çatlak' diye yorumlanacak hiçbir şeyin içinde yokum"

Balbay: "CHP'de çatlak' diye yorumlanacak hiçbir şeyin içinde yokum"

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP'li 21 milletvekilinin başörtüsüyle ilgili imzaladığı bildiriyle ilişkin "Ben kamuoyunun hassasiyetinde olan her konuda mücadele etmeye hazırım. CHP'de çatlak diye yorumlanacak hiçbir şeyin içinde de yokum" dedi.

Üyesi olduğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Balbay, mesleğe ilk adım atmasına vesile olan Şadan Gökovalı ve diğer gazeteci dostlarıyla bir araya geldi. Mesleğe İzmir'de başlayan Balbay, ilk gazetecilik yıllarını anlattı.


Türkiye'de siyasetin "çok gerilimli" yapıldığını söyleyerek Meclis'deki küfürlü konuşmaları hatırlatan Balbay, "Ben siyaseti dik durarak ve diyalog kurarak yapacağım. Çünkü Türkiye'nin bu yeni dönemde yeni bir siyaset
diline ihtiyacı var. Balbay bu siyaset diline adaydır" dedi.


"Koğuş benim için yepyeni bir doğuş oldu" diyen Mustafa Balbay bir soru üzerine cezaevinde aynı davadan tutuklu bulunanlar için bütün varlığını
harcayarak mücadele edeceğini, bu konuda yapılacak düzenlemelerle sonuç alınacağını söledi.


Ormanda çıkan bir yangını bir serçenin gagasına aldığı suyla söndürme
müdahalesi hatırlatan Balbay, "Ben bu sürecin serçesiyim. Türkiye'de iç barışla ilgili bir şeyler yapılacaksa, bütün yurtseverlerin onurlarıyla serbest kalmaları sağlanacaksa bir şeyler yapılması gerekiyor. Her şey güzel olacak ve bu bir film adı olarak kalmayacak. Bu hayalle dışarıya çıktım" dedi.


Türkiye'nin en önemli sorunu


Soru üzerine Türkiye'nin en önemli sorununun "adalet, hukuk güvenliği"
olduğunu savunan Balbay, şunları söyledi:


" 'Acaba başıma birşey gelir mi' korkusu Türkiye'de adalet sorunu olduğunu gösteriyor. Bu sorun eskiden de vardı ama şimdi çok daha fazla var. İlk gazeteciliğe başladığım dönemde, biri yakalandığında gazete başlıklarında 'Adaletin pençesine teslim edildi' denirdi. 'Adaletin pençesi' lafını rastgele bulmadılar. Ama bugün pek çok şeyin hukuk adına yapılıyor olması gerçekten Türkiye'nin çok önemli sorunu" yanıtını verdi.


CHP'li milletvekillerinin imzaladığı bildiri


21 CHP'li milletvekilinin imzaladığı iddia edilen ve kamuda başörtüsüne karşı çıkan "Laik devlet özgür toplum için aydınlar bildirisi" ile ilgili soru üzerine Balbay, bildirinin taslak halinde iken cezaevinde eline ulaştığını, kamuoyunda tanınmış kişilerin isimlerinin de altında yer aldığını belirtti.


Bu konudaki hassasiyete kaltıldığını söyleyen Balbay, "Ben bütün
gücümle siyaset üretmeye çalışacağım. Örgütlü mücadele aynı zamanda gönüllü esarettir. Çünkü partinizin, örgütünüzün genel ilkelerinin içinde kalmanız gerekir. Ben kamuoyunun hassasiyetinde olan her konuda mücadele etmeye hazırım. 'CHP'de çatlak' diye yorumlanacak hiçbir şeyin içinde de yokum" yanıtını verdi.


Balbay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığı konusundaki
soruyu ise partisinin İzmir'de 30 ilçede kazanmak istediğini, seçilecek kişilerin Ankara'daki yardımcısı olacağını söyledi.


5 güvercin uçuruldu


Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Atilla Sertel, Balbay'a 1981 yılında cemiyete üyelik için doldurduğu "Üyelik
Talep Fişi"ni hediye etti. Düşmana ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin'in bir küçük heykelini de veren Sertel, "Balbay, çağımızın Hasan Tahsin'idir" dedi.


Daha sonra cemiyetin penceresinden aşağıda bekleyenlere seslenen Balbay'ın cezaevinde geçirdiği yaklaşık 5 yıla atfen 5 güvercin uçuruldu.

"Cezaevi beni siyasetçi ve oyun yazarı yaptı"


Balbay, anne ve babasını ziyaret için geldiği Nazilli'de, cezaevinde kaldığı dönemde yazdığı "Yargıtatör" adlı tiyatro oyununun sahnelendiği Nazilli
Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki programa kızı Yağmur ile katıldı.


Oyunun başlamasının ardından geldiği için salon dışında bekleyen Balbay, bu sırada gazetecilere yaptığı açıklamada, cezaevinin kendisinden aldığı
şeylerin yanında kendisinin cezaevinden daha çok şey aldığını dile getirerek, "Cezaevi beni siyasetçi ve aynı zamanda oyun yazarı yaptı. Kendime şu sözü verdim, her yıl bir oyun yazacağım. 2014'ün oyunu da hazır" diye konuştu.


Balbay, cezaevindeyken ne zaman çıkacağını kestiremediğini ancak nasıl
çıkacağını düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti:


"Ben, bu toplumdan hiçbir zaman umudu kesmedim. Demir parmaklıkların
ardında en acı günlerde bile, 'bir yerden başka birşey yükselecek' dedim ve şu sözü çok sık kullandım 'ben buradan nasıl ve ne zaman çıkacağımı bilmiyorum ama nasıl çıkacağımı biliyorum' dedim. Halkın çoğunun gönlünde yer edinerek çıkacağımı düşünüyordum. Bunu başarmış olmanın mutluluğu içerisindeyim."


Seyircilerle fotoğraf çektirdi kitaplarını imzaladı


Oyunun sona ermesinin ardından salona girerek seyircileri selamlayan
Balbay, alkışlarla karşılandı.


Seyircilerle fotoğraf çektiren ve kitaplarını imzalayan Balbay, programın ardından Nazilli'den ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS