CHP de 1 milyon 125 bin kişiyi duydu ve “Özgecan Yasası” için söz verdi

CHP de 1 milyon 125 bin kişiyi duydu ve “Özgecan Yasası” için söz verdi

Özgecan Yasası için ikinci söz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Gözde Salur’un change.org/ozgecan adresinde başlattığı ve dört büyük parti liderinden Meclis'e geldiklerinde kadına karşı işlenen suçlarda uygulanan ceza indiriminin kaldırılması için gerekli yasal düzenlemeyi yapacaklarına dair istenen sözlerden ikincisi CHP’den geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “1 milyon 100 bin imzayı da gördük, biz de Özgecan Yasası çıksın, yasalar kadınları korusun diyoruz. Elbette kadına karşı işlenmiş suçlarda keyfi uygulanan ceza ve tahrik indiriminin kalkması için mücadele edeceğiz. CHP, 24. dönemde kadına yönelik şiddete karşı sıfır tolerans için yasa teklifi vermişti ve kadınlara yönelik şiddeti ağır suçlar kapsamına alacak şekilde Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişiklikleri yapacağız” dedi. CHP kanadından ilk söz geçtiğimiz hafta İzmir milletvekili ve yeni dönem milletvekili adayı Dr. Aytun Çıray ve eşi Selmin Çıray’dan gelmiş, “Özgecan Yasası” olarak ifade edilen gerekli yasal düzenleme için HDP de dün söz vermişti. Kampanyanın sahibi Gözde Salur konuyla ilgili olarak “Çok mutluyum! Bu inanılmaz bir şey, sesimizi duydular. Yeni meclis oluştuğunda HDP ve CHP’nin en kısa zamanda “Özgecan Yasası” için çalışmaya başlamasını umuyorum.  Aynı sözü seçim yasağından önce AK Parti ve MHP’den de söz almayı istiyoruz.” Türkiye'deki en büyük kampanya


1milyon 125 bin’den fazla kişinin imzaladığı kampanya kadına karşı şiddet ve cinayet davalarında keyfi uygulanan ceza indiriminin kaldırılmasını talep ediyor.  Salur’un Şubat ayında Change.org’da başlattığı kampanya rekor kırmış ve 48 saatte 700.000 imza toplanmıştı. Kampanya Türkiye’deki en büyük, dünyadaki 6. en büyük kampanya durumunda. Salur, kampanyasında toplanan imzaları Mart ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletmek istemiş ancak bakanlık imzaları kabul etmemişti.


Che Guevara'nın kehaneti gerçek oldu


Bunun üzerine sosyal medyada birçok ünlü ismin de katılımıyla #Özgecanyasası etiketiyle bir kampanya başlatılmış ve kampanya seçim sürecindeki dört büyük partinin liderlerine “Yasalar kadınları korusun iyi hal ve tahrik indirimi son bulsun” diye seslenmiş ve parti liderlerinden Özgecan Yasası olarak ifade edilen gerekli düzenlemeyi yapmalarını talep etmişti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS