CHP FETÖ'den mağdur olanların haklarının iadesi için araştırma istedi

CHP FETÖ'den mağdur olanların haklarının iadesi için araştırma istedi

CHP, FETÖ'nün mesleğe giriş sınavlarında mağdur ettiği kişilerle ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP, FETÖ'nün mesleğe giriş sınavlarında mağdur ettiği araştırma görevlisi ve kamu personeli adaylarına haklarının iade edilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması komisyonu kurulmasını istedi.


Darbecinin odasından 'Bir Darbenin Anatomisi' çıktı


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, soruşturma bulgularına göre, üniversitelere araştırma görevlisi alımında temel kriter olan ALES sonuçları incelendiğinde binlerce kişinin kopya çektiğinin belirlendiğini kaydetti.


Gece gündüz ders çalışıp, yıllarca atanmayı bekleyen ve atanamayan gençlerimizin yaşadığı hayal kırıklığının herkes tarafından bilindiğinin vurgulandığı gerekçede, şu ifadelere yer verildi:


"Bugün 2008 yılından başlayarak ÖSYM’nin düzenlediği ÜDS, KPSS, ALES sınavlarıyla ilgili yapılan inceleme ve soruşturmalar sırasında yaklaşık 400 bin kamu personelinin FETÖ ile bağlantısı olabileceği görülmüştür. Herkes gibi adil yargılanma haklarını tam olarak kullanması gereken bu şüphelilerden hukuki süreçler tamamlandıktan sonra görevden uzaklaştırılacakların yerine, istemeleri halinde söz konusu sınavlarda mağdur edilen gençlerimiz getirilmelidir."


Önergenin gerekçesinde, şunlar kaydedildi: "AKP iktidarı ise bu durumda, kendi yandaşlarını gözeterek yeni alımlara girişirse, FETÖ'nün yaptığına benzer bir fırsatçılık ve acımasızlık doğacaktır. Merkezi yerleştirme ile atama yapılan ÖYP ve KPSS kadrolarına başvurup, soruları çalanlar yüzünden herhangi bir kadroya yerleşemeyen gençlerimizin ÖSYM ve YÖK kayıtlarına göre tespit edilerek, bu atamalardaki haksızlıkların bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir. Bu amaçla yapılması gereken tespitler ile alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması elzemdir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS