CHP, hükümet-medya ilişkilerinin araştırılmasını istedi

CHP, hükümet-medya ilişkilerinin araştırılmasını istedi

CHP, hükümet-medya ilişkilerinin araştırılmasını istedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile arkadaşlarının imzasıyla hazırlanan Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Hükümet-medya ilişkilerinin düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğüne olumsuz etkilerinin araştırılması amacıyla hazırlanan önergenin gerekçesinde, iktidar ve medya kurumları arasındaki ilişkide olumsuzluklar yaşandığı kaydedildi.


CHP'den TRT payının kaldırılması için kanun teklifi


Muhalif yayın yapan medya organları ve çalışanlarının hükümet tacizi ve baskıları ile karşı karşıya kaldığı ileri sürülen gerekçede, şu ifadeler kullanıldı:


CPJ'den 'Hakaret Davaları' Tepkisi: ''Erdoğan Medyaya Karşı''


"Hükümetin medyada tekelleşme isteği düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğüne darbe vurmaktadır. Hükümetin medya erkini siyasi çıkarları doğrultusunda kullanma eğilimi, anayasadaki demokratik hukuk devleti ilkesi açısından risk teşkil etmektedir. TBMM anayasada demokratik, hukuk devleti ilkesinin gereği medya özgürlüğünü sağlamakla mükelleftir. Düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğünün sağlanmasının temel koşulu medyanın hükümetten bağımsız ve özgür olmasıdır. TBMM, hükümet-medya ilişkisinin demokratik hak ve özgürlüklere etkilerini araştırmak amacıyla komisyon kurması gerekmektedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS