CHP: Kamuya personel alımları araştırılsın

CHP: Kamuya personel alımları araştırılsın

CHP: Kamuya personel alımları araştırılsın

Darbe girişiminin ardından kamudaki FETÖ mensubu tasfiyeleri beraberinde örgütün devlet kurumlarına "sızması" tartışmasını da getirdi. CHP'den bu konuda bir Meclis Araştırması talebi geldi. Sezgin Tanrıkulu, kamuya personel alımlarındaki usulsüzlüklerin araştırılmasını istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP, "Kamuya personel alımlarında yapılan usulsüzlüklerin tespiti ve bu usulsüzlükler nedeniyle mağdur olanların haklarının iade edilmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi" amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

4 eski bakan hakkında FETÖ suçlaması

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve milletvekillerinin imzasıyla, TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'de çalışkan, zeki, dürüst halk çocuklarının kamu sınavlarında sürekli olarak haksızlığa uğradığı, hasbelkader kamuya girebilenlerin ise cemaatin ağır mobbing ve engellemelerine maruz kaldığı belirtildi.

Marmaris saldırganı kamerada

"Soruların çalınarak, cemaate yakın olanlara verilmesi, sınav kağıtlarıyla oynanması sebebiyle hakkı yenen gençlerimiz, aylarca ders çalışıp, kamu kurumlarının yazılı sınavlarını geçtiği halde, sürekli olarak mülakatlarda elenmiştir" ifadelerine yer verilen gerekçede, yaşanan travmanın ve acının hesabını vermenin mümkün olmadığı kaydedildi.

Gerekçede, araştırma görevliliğinden kaymakamlığa, polislikten, uzmanlığa kadar kuşkulu tüm sınavlarının araştırılması gerektiği vurgulanarak, "Türkiye'de kamuya personel alımlarında yapılan usulsüzlüklerin tespiti ve bu usulsüzlükler nedeniyle mağdur olanların haklarının iade edilmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması yerinde olacaktır. Tasfiyeler nedeniyle boşalan kadroların olabildiğince gerçek hak sahipleriyle doldurulması sağlanmalıdır" ifadesi kullanıldı.