AK Parti ve CHP heyetleri arası ilk görüşme

AK Parti ve CHP heyetleri arası ilk görüşme

Hükümet kurma sürecinde AK Parti ve CHP arasında varılan mutabakat çerçevesinde heyetler arası ilk görüşme başladı. CHP görüşmeye çantasında 14 ilkesi çerçevesinde AK Parti'den neleri talep edeceği, konulara nasıl baktığını anlatan bir sunumla geldi. AK Parti ise demokrasi, çözüm süreci ve yeni anayasa başlıklarını masaya getirecek. Tarafların üzerinde ortaklaşılan başlıklar ile genel başkanların görüşeceği uzlaşılamayan konuları belirlemesi bekleniyor.

Ankara Palas Devlet Konukevi'nde saat 14.10'da başlayan görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.


CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.


Çelik: "İstikşafi görüşmelerin ilk toplantısını yapıyoruz"
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, görüşmenin yapıldığı Devlet Konukevine ilk gelen isim oldu. İstikşafi görüşmelere ilişkin ilk toplantıyı gerçekleştireceklerini belirterek, "Toplantıdan sonra ihtiyaç duyarsak, sizlere gereken bilgileri vereceğiz" dedi. 


CHP heyeti ise toplantının başlama saati olan 14:00'te Konukevi'ne geldi.


Tarafların çantasında ne var?


CHP koalisyon görüşmesi öncesinde bir sunum hazırlamıştı ve bu sunumda daha önceden açıkladığı 14 ilkesinin detaylandırılmış hali bulunuyordu. CHP bu ilkeler noktasında neleri talep edeceği, konulara nasıl baktığı ve AK Parti'den neler bekleyeceğini görüşmede masaya getirecek.


AK Parti'nin çantasında da demokrasi, çözüm süreci ve yeni anayasa başlıklarının bulunduğu belirtiliyor.


Ortaklaşılan noktaları tespit edecekler


5'er kişilik heyetler halindeki taraflar bugünkü toplantıda üzerinde ortaklaşılan noktaları tespit edecek ve bunları kayda alacak.


Heyetlerde kim ne yapacak?


Heyetlerdeki 4 kişi görüşmeleri yürütüyor, 5. kişiler ise toplantıları tutanak altına alan danışman düzeyindeki isimler.


Anlaşılamayan konuları genel başkanlar çözecek


Bugünkü toplantıda ayrıca anlaşmaya varılamayan konular da belirlenerek bunlar genel başkanların görüşmesine bırakılacak. 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS