CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 'Bu teklif sopalı bir seçim hazırlığıdır'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 'Bu teklif sopalı bir seçim hazırlığıdır'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hedefinde TBMM'de kabul edilen seçim ittifakı teklifi vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tek başına yeniden seçilemeyeceği, MHP lideri Bahçeli'nin de barajı aşamayacağı korkusuyla bu teklifin getirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "İttifak ve seçim hileleri kanunu" dediği teklifle ilgili sakıncaları 7 maddede sıraladı. Milli iradenin gasbedildiğini, barajın fiilen artırıldığını, eşitlik ve temsilde adalet ilkesinin ihlal edildiğini, seçim güvenliğinin ortadan kaldırıldığını,partilerin denetiminin azaltılmak ve seçmenin sandıktan kaçırılmak istendiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu teklif sopalı bir seçim hazırlığıdır. Jandarma, polis sandıkları basacak. Sopalı seçim yapmak istiyorlar" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu; cezaevlerindeki işkence iddialarını dile getirdi, yargıya eleştiriler yöneltti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, genel müdür olduğu dönemde SSK'yı batırdığı suçlamalarına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "SSK'da 30 milyar açık var. Şimdi Recep Bey'e soruyorum; SSK'yı ben mi batırdım, sen mi batırdın?" dedi. Erdoğan'ın hedefinde TBMM'deki kavgalı oturumda bugün kabul edilen seçim ittifakıyla ilgili yasa teklifi de vardı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli'ye sert eleştiriler yöneltti ve ittifak teklifiyle ilgili sakıncaları sıraladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısındaki konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

'CHP iktidarında şeker fabrikalarını alıp köylüye yeniden vereceğiz'

"Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Baskı ne kadar fazla olursa olsun asla bizi yıldıramaz. Çünkü biz Kuvay-i Milliyeciyiz. Çarklar farklı dönebilir egemenler kendi güçlerini göstermek için halkın üzerine baskı kurabilir. Gazeteler kapatılabilir, milletvekilleri hapise atılabilir. Bütün bunlara rağmen biz bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Türkiye'ye huzuru getireceğiz ne olursa olsun bunu yapacağız. Cumhuriyeti kuranlar ağır bedeller ödediler. Şeker fabrikalarını özelleştiriyorlar. Size söz CHP iktidarında onları alıp köylüye yeniden vereceğiz.

'Kaddafi'nin konuğu oldu, elinden ödül aldı, 60 bin dolar para aldı'

Kaddafi'nin konuğu oldu, elinden ödül aldı. 60 bin dolar para aldı. Gazeteciler sordu 'parayı şehit ve gazilere vereceğim' dedi. Defalarca sordum bu parayı kime verdin çık açıkla? Bugüne kadar tek cümle söylemedi. Parayı cebine atacaksın sonra da ben yerli ve milliyim diyeceksin. Sen gayri millisin.

Kılıçdaroğlu: Biri seçilme, biri baraj derdinde

'Öğretmen Gökhan Açıkkollu'nun işkence sonucu öldürüldüğünü söylemiştim'

Öğretmen Gökhan Açıkkollu'nun işkence sonucu öldürüldüğünü söylemiştim. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı bunun üzerine, apar topar bir açıklama yaptı. 'İddialar geçeği yansıtmamaktadır' diyor. Yani işkence ile değil kendiliğinden ölmüştür. Doktor Ömer Gergerlioğlu aktivist bunun üzerine şu açıklamayı yaptı; 'Adli raporları biliyorum. Açıklamalar yanlış.' Bir adam hapishane otururken niye kaburgaları kırılsın? Kim kırdı, darp etti. Raporda var. Benim açıklamalarımdan rahatsız oluyorlar susarsam dilsiz şeytandan ne farkım kalır? Avukat 'işkence yapıldı' diyor.

'Bahçeli de Erdoğan da söz verdi Binali Yıldırım da söz verdi'

Köprüde askerin boğazını keserek linç ettiler. Öğrenci gencecik elinde silah bile yok. Sarayda dedim ki 'O da bir suçtur bunu yapanın yargılanması lazım' dedim. Bahçeli de Erdoğan da söz verdi Binali Yıldırım da söz verdi. 'Soruşturacağız' dediler. Bir KHK ile linç edenlerin tamamı için 'bunlar hakkında tahkikat yapılmaz' denildi. Bunlar Müslüman mı, insan sevgisi var mı bunlarda? Asker linç edilecek sen bunları koruyacaksın. Sonra çıkıp diyeceksin ki; 'Türkiye'de demokrasi var'. Ne demokrasisi? Anayasa, demokrasi rafa kalkmış. Bunların hiç birisi çalışmıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti BM'ye dilekçe veriyor 'Ben tutulanlara insanca davranmayacağım' diyor. 'İşkence edeceğim' diyor yani. 'Adaletsiz kararlar uygulayacağım' diyor. Savcı da gereğini yapıyor. Gökhan Açıkkollu'nun otopsi raporlarını niye açıklamıyorlar? Sevgili savcı, niye açıklamıyorsun otopsi raporlarını? Madem işkence yapılmadı bütün dünya öğrensin. Açıklayamıyorsun. Varsa suçlu, yargı gereğini yapar. İşkence, adam öldürmek ne demek? Bunun adı tek kelime ile vicdansızlık, ahlaksızlıktır.

'Uyuşturucu yaşı 10'a inmiş durumda hani huzur vardı'

Uyuşturucu yaşı 10'a inmiş durumda hani huzur vardı. Uyuşturucu ile mücadele edeceğine, gazetecilerle, milletvekilleri ile, şeker fabrikaları, çiftçilerle uğraşıyorsun.

20 Temmuz darbesinden sonra sayın Binali Yıldırım beni ziyarete geldi'

20 Temmuz darbesinden sonra sayın Binali Yıldırım beni ziyarete geldi. Kendisine sordum, 'Bazı laflar var; Cumhuriyet, Sözcü Gazetesi'ne operasyon yapılacak' dedim. 'Öyle bir şey yok' dedi. Sonra öğrendik ikisine de operasyon yapıldı. Meclisi bombalayan ile gazeteciye aynı ceza veriliyor. Gazetecinin elinde kalem var, elinde silah mı var? Görüşü ne olursa olsun bütün gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Bir köşe yazarına saraydan emir geliyor, 'Siyaset içerikli yazı yazmayacaksın' deniyor. 'Futbolu yazacaksın'. Saraydaki zat rahatsız oluyormuş. Ben seni daha fazla rahatsız edeceğim.

'Sağlıkta reform dediler, tamamı yalan, 9 çeşit para ödeniyor'

Sağlıkta reform dediler, baktık tamamı yalan. Musluğu açtığında 5 çeşit vergi ödüyorsun. Hastaneye gittiğinde 9 çeşit ödeme yapıyorsun ilaç, muayene, tektik farkı … ödüyorsun. Nasıl parasız sağlık değil mi? 9 çeşit para ödeniyor.

'Herkes acile gitmeye başladı'

Para yok herkes acile gitmeye başladı. 2015 rakamlarına göre Türkiye'de acile giden 110 milyon 915 bin 407 kişi Türkiye nüfusundan daha fazla acile gidiliyor. O tarihte çıkmış ygenelgede, acile başvurulduğpu andan tiberen tedavi edilene kadar ilave ücret alınmaz. Bu kadar çok acile gidilince önlem aldılar genelge çıkardılar. 24 saat içinde tedavi oldun oldun, olmazsan eller cebe ödeyeceksin parayı. Belki yoğun bakım? Emeklilik yaşını hem kadında hem erkekte 65'e çıkardılar.

'SSK'yı ben mi batırdım, sen mi batırdın?'

Benim zamanımda açık, 2 milyar 200 milyon liraydı. Şimdi SSK'da 30 milyar açık var. Recep Bey'e soruyorum; SSK'yı kim batırdı? Ben mi batırdım, sen mi batırdın? Açık söyleyeyim sen batırdın.

İttifak teklifinin 7 sakıncasını sıraladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasında TBMM'de bugün kabul edilen seçim ittifakı yasa teklifiyle ilgili de "İttifak ve seçim hileleri kanunu" tabirini kullanarak, 7 maddede teklifin sakıncalarını sıraladı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:

"Dün akşam sabaha kadar TBMM çalıştı. İttifak ve seçim hileleri kanunu görüşüldü. Kanunda nasıl dolanabiliriz, oyumuzu artırmadan masabaşında milletvekili sayısını nasıl artırırız? Kanun bunun için hazırlandı. Recep Bey, 'Nasıl yeniden cumhurbaşkanı seçilebilirim? Tek başıma seçilemiyorum. Yanıma birini daha almam lazım' diyor. Devlet Bey, 'Barajı aşmam lazım, ben barajı aşamıyorum' diyor. Birisi seçim, birisi baraj derdiyle yan yana geldiler. Dediler ki, 'Biz bir seçim hileleri kanunu hazırlayalım ve bunu da Meclis'in oturum yapmadığı pazartesi gününe denk getirelim, o gün Meclis TV yayın yapmaz, millet seyretmez, biz bunu geçirelim'. Milletten kaçırıyorlar. Niçin? Seçimlerde hilenin nasıl yapılacağını kanun tek tek anlatıyor. İttifak yapacaklarmış... Yaparlar ittifak. Biz ittifaka karşı değiliz. İttifak ne zaman yapılır? Parlamento vardır, parlamentoda partiler ittifak yapılabilir. Ama parlamentodan bakan seçmiyorsanız, parlamentonun işlevini bir şekilde sıfırlamışsanız, sizin ittifak yapmanıza ne gerek var? Niye ittifak yapıyorsunuz? Cumhurbaşkanlığı için ittifak yapıyorlar. Aslında bu modelde ittifaka hiç gerek yok ama şimdi yasayı çıkardılar.

Bu yasa teklifinin 7 özelliği var. Birincisi şu: Haksız temsil artıyor, milli irade gasbediliyor. Masa başında küçük partiler nasıl milletvekili çıkarır, öbürü de nasıl başkan olur onun derdi üzerine çıkarılmış bir yasa.

İkincisi, baraj fiilen artarak devam ediyor. 'Kaldırın' dedik, kim getirmişti? 12 Eylül darbecileri. Kim savunuyor? 20 Temmuz darbecileri savunuyor. 12 Eylül darbesiyle 20 Temmuz darbesi arasında büyük bir benzerlik. Kaldır bunu, neden kaldırmıyorsun? Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı gelsin Meclis'e. Milli irade değil mi? Milli irade, yüzde 1 de önemli. Biz bunu istiyoru, onlar 'gelmesin' diyorlar. İki baraj getiriyorlar: Bir yüzde 10, iki yüzde 51 barajı.

Başka? Anayasanın eşitlik ve temsilde adalet ilkesine aykırı. Size bir örnek vereyim. Diyelim ki, bir ilde seçim yapılıyor. A Partisi 90 bin oy aldı, B Partisi 20 bin oy aldı, ikisi ittifak yapmışlar; C Partisi de 100 bin oy aldı. Yani birinci gelen C Partisi ama iki partinin oyları birleştiriyor, milletvekilini C çıkarmıyor, A ve B kendi aralarında paylaşıyorlar. Ya böyle adalet mi olur? 100 bin oy alan parti milletvekili çıkaramayacak, 90 bin artı 20 bin oy alan iki parti milletvekilini kendi aralarında paylaşacak. Temsilde adalet var mı? Yok. Bunların da adaletle bir ilgileri var mı? Yok.

Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak niteliktedir. Mühürsüz oy pusulaları geçerli hale geliyor. Bu nedemektir? 'Referandumda kullanılan mühürsüz oy pusulaları geçersizdir, şimdi geçerli hale getiriyoruz'. Yani bu referandumun gayrimeşru olduğunun itirafıdır.

Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır. Herhangi birisi polisi, jandarmayı çağırabilir. Baktı ki orada polise, jandarmaya telefon, 'Gelin burada hile yapılıyor'. Jandarma, polis sandıkları basacak. Neymiş adaletli seçim olacak... Sopalı seçim yapmak istiyorlar.

Başka... 6- Partilerin denetimini azaltmak amaçlanmaktadır. Partiler sandığa temsilci verirlerdi. Şimdi diyor ki, 'Parti devletinin memurları sandığın başında olacak'. Parti devleti, hanedan devleti kurdular ya, hanedanın memurları sandığın başında görev yapacak.

7- Sandığı seçmenden kaçırma provaları. Vali istediği sandığı istediği yere koydurabilecek. '50 köy burada kullanacak, sandığı buraya getirin' diyecek. Buradan bütün milletime sesleniyorum: Masa başında 'Efendim biz milletvekili sayısını artıracağız' diye yola çıkanları sandığa gömeceğiz. Sözüm sözdür. Bütün sandıklara sahip çıkacağız. Bütün sandıklarda bizim arkadaşlarımız olacak. Ne yaparlarsa yapsınlar 2019'da o zatı oradan aşağı indireceğim, sözüm sözdür. Seçimi hileli yollarla kazanacağını sanıyor, hileye izin vermeyecğiz. İster valin, kaymakamın, muhtarın, kim olursa olsun, sel gibi akacağız ve sandıklarda kazanacağız.

'Şeker fabrikaları zarar ettiriliyor'

Şeker fabrikaları zarar etmiyor zarar ettiriliyor. Nişasta bazlı şekeri kim kullanıyorsa onun ürünlerini satın almayın. Şeker pancarından kim şeker üretip kullanıyorsa o ürünleri alacağız. Çiftçinin alın terini toprağa gömüyorsunuz buna izin vermeyeceğiz.

'Hadi müteahhit kardeşlerim biber gazı hayırlı olsun'

Avrupa'nın besin üreticilerini destekleyen ayakta tutan Türkiye'dir. 26 ülkeden et ithal ediyoruz. Getirdiğiniz etler besmelesizdir demiştim. 'Sırbistan'dan alıyoruz ama Müslüman kesiminden alıyoruz' diyorlar. Rusya'nın Fransa'nın hangi kesiminden alıyorsunuz? Götür sarayda bunları ye kardeşim. Herkes 'sokağa döküleceğiz' diyor ama müteahhitler konfederasyonu başkanı 'kilogram fiyatı 3 liraya doğru yaklaşan demir çelik üretimindeki fahiş fiyat artışları artık canına tak etti. Bıçak kemiğe dayandı binlerce müteahhit sokağa dökülecek' dedi. Kadınlar öğrenciler yürüyor biber gazı yiyorlar, hadi müteahhit kardeşlerim biber gazı hayırlı olsun; sizler de bir sokağa çıkın bakalım. Memleketi bu hale getirenler bunlar."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS