Kılıçdaroğlu'ndan Yasin Aktay'a yanıt: Saf falan değilsiniz

Kılıçdaroğlu'ndan Yasin Aktay'a yanıt: Saf falan değilsiniz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında konuştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın 'Kılıçdaroğlu yargılanmalı' sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Biz kandırıldık diyor saftık diyor. Yasin Aktay’a soruyorum: Herkesin kandırdığı bir adam Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetebilir mi? Safız diyorlar siz saf değilsiniz. Bir şey söyleyeceğim de burada söylenmesi ayıp" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları;


- Üniversitelerde rektör seçimleri kaldırıldı. Bunu AKP daha önce Meclis' getirdi ama geri çektiler. Sonra KHK ile geçirdiler. Meclis Başkanı'na soruyorum Meclis'te kabul edilmeyen düzenleme KHK ile getiriliyorsa neden buna itiraz etmiyorsun. 12 Eylül'e döndüler. Darbe ruhunu özümsemiş bir iktidarla karşı karşıyayız. Avrupa ülkelerinin hemen hemen tümünde rektör atamaları seçimle oluyor. CHP iktidarında rektör seçimlerini yeniden getireceğiz ve seçimlere öğrenciler de katılacak.


- DYP-SHP döneminde üniversitelerde rektör seçimi düzenlemesi yapıldı. Şimdi 12 Eylül dönemine dönülerek seçim kaldırıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Gülay Barbarosoğlu yüzde 86 oy almış. Aylarca atamasını yapmadılar. Ardından hiç adaylığa girmemiş birbirini rektör atadılar. Bunların demokrasiden anladığı bu. Biz ise demokrasiden halkın sağduyusunu anlıyoruz. Arkadaşlara Avrupa’ya bir bakın, rektörler nasıl atanıyor dedim. Hemen hepsinde seçimle geliyor. Harvard’da rektörü üniversiteden mezun olanlar seçiyor. Böylece üniversiteler kendi geleneğini oluşturuyor. Şimdi siz bu kültürü reddediyorsunuz.


-Ülke yangın yerine dönmüş bunların derdi Başkanlık. Hayır kardeşim olmayacak. Başkanlık rejim tartışmasıdır. Sen ülkenin rejimini tartıştırıyorsun. Sen cumhuriyeti diktaya dönüştürmek istiyorsun. Bu cumhuriyeti kuranlar cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak istiyorlardı.


- Bunların bir Genel Başkan yardımcıları var. Kendisi profesör. FETÖ'yle ilgili konuşuyor ve diyor ki, “hadi biz saftık kandırıldık. Kılıçdaroğlu bunların terör örgütü olduğunu biliyordu. Kılıçdaroğlu yargılanmalı." Hayır yargılanmaktan korkmayız da bu nasıl öğrenci yetiştirdi.


-  Sevgili Yasin Aktay senin partinin önüne 2004 yılında bir belge koydular orada brifing verdiler hem MİT hemen Genelkurmay başkanlığı verdi. Bu örgüt tehlikeli bir örgüt dendi. Biz kandırıldık diyor saftık diyor. Yasin Aktay’a soruyorum: Herkesin kandırdığı bir adam Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetebilir mi? Safız diyorlar siz saf değilsiniz. Bir şey söyleyeceğim de burada söylenmesi ayıp. 


 


- 2013’te önerge vermişiz, Gülen ile ilgili araştırma komisyonu kuralım. Bu ülkede her yere sızdı demişiz. Bize kızıyorlar, kabul etmiyorlar.  ‘Safız’ diyorlar. Siz saf değilsiniz. Bunun faturasını er, erbaş, iş adamlarına çıkarıyorlar. Onların ne günahı var? Talimatı veren belli. Türkiye’yi bu hale getiren yargılanmalı. Devlet mağdur yaratmaz. Mağdurlara ‘gitsin ağacın kökünü yesinler’ denmez. Eğer sen öyle dersen, Anadolu’da bir laf vardır. Sen de zıkkımın kökünü ye derler.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS