CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan "iç savaş" açıklaması

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan "iç savaş" açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi üzerine: Başarı sağlansaydı, iç savaş çıkardı, açıklamasında bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun misafiri Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland idi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ın açıklamaları Türkiye, Avrupa Birliği ilişkisi üzerineydi.

CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, darbe girişimi üzerine bir takım açıklamalarda bulundu. Darbe girişimi başarılı olsaydı iç savaş çıkardı sözü dile dikkat çekti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise 15 Temmuz darbe girişimi "darbe" niteliğinde olsaydı, Avrupa Birliği, Türkiye üyeliğini askıya alırdı açıklamasında bulundu.


Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland,TBMM’de yaptığı açıklamada darbe girişiminin başarısız olmasından son derece memnun olduklarını belirterek "Şayet böyle bir girişim başarılı olsaydı Avrupa Konseyinin Türkiye üyeliği askıya alınmak durumunda kalacaktı.ö dedi. Thorbjorn Jagland, darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edilmesine ilişkin "OHAL Meclis’in çalışmasının durması  veya siyasi partilerin çalışmayı bırakması anlamına gelmemektedir" dedi.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland beraberindeki heyetle birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu TBMM’deki makamında ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ve Jagland görüşmenini ardından ortak bir basın açıklaması yaptı. Thorbjorn Jagland, Avrupa Konseyi olarak Türkiye’deki kurumlara desteklerini iletmek adına geldiklerini belirterek şunları söyledi: "Türkiye birçok önemli süreçten geçti, geçiyor. Tanklar insanların üzerine sürüldü. İnsanlara ateş edildi. Bu süreçte uçaklar meclisi bombaladı ve siyasi güç ele geçirilmeye çalışıldı. Avrupa Konseyi olarak bu girişimin başarısız olmasından biz son derece memnuniyet duymaktayız. Şayet böyle bir girişim başarılı olsaydı Avrupa Konseyinin Türkiye üyeliği askıya alınmak durumunda kalacaktı. Türkiye şu anda birlik olmuş durumda. Bu anlamda birlik açısından siyasi partilerin önemi de büyüktür. OHAL Meclis’in çalışmasının durması  veya siyasi partilerin çalışmayı bırakması anlamına gelmemektedir. Biz her zaman Türkiye ile çalışmaya hazırız. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki güvenceler dahilinde söz konusu süreçlerin Türkiye’de yürütüleceğine inancımız büyüktür."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Thorbjorn Jagland ile verimli ve güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydederek şöyle konuştu: "Demokrasi ve parlamenter sisteme yapılan bu saldırıyı bütün siyasal partiler toplum kuruluşları meslek odaları ve halkımızla mücadele ederek darbe girişimini engelledik. Parlamentonun üzerine bombalar yağarken açık kaldığını ve görevini yaptığını ifade ettim. Eğer darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye’de bir iç savaş olabileceğini, çok sayıda insanın yaşamını yitirebileceğini aktardım. Türkiye’de yaşanan olaylardan büyük kaygı duyduklarını, demokrasinin gelişmesi açısından konsey olarak her türlü katkıyı vereceklerini, darbe girişimcileriyle  hukuki mücadele yapılırken bunun hukukun üstünlüğü bağlamında ele alınıp değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Aynı düşünceleri paylaştık. Dolayısıyla kendisinin Türkiye’nin yaşamış olduğu büyük olay dolayısıyla  bizleri dinlemeye  gelmesi, bu konuda görüşlerimizi sorması bizim ve Türkiye açısından önemlidir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS