CHP liderinin dosyası Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu'nda

CHP liderinin dosyası Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu'nda

CHP'nin hafta sonu yapılan 35. Olağan Kurultayı'ndaki ifadeleri nedeniyle, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan açılan soruşturmanın dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosuna gönderildi.

Basında çıkan haberler üzerine Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, Türk Ceza Kanunu'nun "Cumhurbaşkanına hakaret" başlıklı 299. maddesi kapsamında başlattığı soruşturmanın dosyasını, "gereğinin ifası" için "Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu"na gönderdi.


Söz konusu madde, "Cumhurbaşkanına hakaret eden kişinin, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, suçun alenen işlenmesi halinde, verilecek cezanın altıda bir oranında artırılmasını" içeriyor.
Soruşturmayı yürütecek savcı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun suç işlediği kanaatine varırsa, hakkında fezleke düzenleyecek. Fezleke, Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM'ye iletilmek üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS