CHP'den hükümete HDP tepkisi

CHP'den hükümete HDP tepkisi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP ile görüşmesini iptal etmesini eleştirdi. Bu kararın duygusal kopuşu hızlandıracağını söyleyen Tanrıkulu "Ya randevu istemeyeceksiniz ya da randevuyu iptal etmeyeceksiniz" dedi.

CHP'li Tanrıkulu, TBMM'de yaptığı basın toplantısında Uludere olayının yıl dönümünü ve sokağa çıkma yasaklarını gündeme getirdi. Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu'nun 30 Aralık Çarşamba günü HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile yapacağı görüşmeyi iptal etmesi hakkında düşüncelerinin sorulması üzerine "Ya randevu istemeyeceksiniz ya da randevuyu iptal etmeyeceksiniz. Sonuçta HDP bu meclis çatısı altında grubu olan bir siyasi partidir. Yani randevu istediğiniz iki gün öncesiyle iki gün sonrası arasında değişen hiç birşey yoktur. Bir üslup meselesi. Bunun gerekçesi olamaz bana göre. Bu iptal yurttaşlarımızın özellikle duygusal kopuş kavramını daha da hızlandırmaktadır. Ve siyasete olan inancı da daha da zayıflatmaktadır" diye konuştu. 

"Sorumluları mutabakatıyla cezasız bırakılmak isteniyor"

Sezgin Tanrıkulu, 34 kişini öldüğü Uludere olayının 4'üncü yıl dönümü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Roboski soruşturması asker-sivil, bu insanlık suçunun tüm sorumluları mutabakatıyla cezasız bırakılmak isteniyor. Fakat kimse yanılmasın, biz adaleti suçludan beklemiyoruz. Bugün tüm bölgede, Roboski katliamını örten bu zihniyetin tezahürünü görüyoruz. Terörle mücadele adı altında, yurttaşların temel hakları yine hiç tereddüt etmeden, sistematik biçimde ihlal ediliyor. Bu ihlal karşısında Türkiye kamuoyu sessiz, olan biteni seyrediyor"

"Cizre'de 3 aylık bir bebek olan Miray İnce ve dedesi Ramazan İnce birer semboldür"

CHP'li Tanrıkulu, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de kurşunların hedefi olan 3 aylık Miray İnce ve dedesi Ramazan İnce'nin birer sembol olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: 

"16 Ağustos'tan beri 124 sivil yaşamını yitirdi. Bunların 24'ü çocuk, 19'u kadın. Bu 124 kişiden 15'i evlerinin içindeyken katledildi. Bu infazlarla ilgili açılmış bir tane soruşturma yok. Her toplumun farklı değerleri, kültürleri vardır ama tüm insanlığın ortaklaştığı bazı değerler de vardır. Örneğin ölülere saygı, örneğin çocuklara, bebeklere saldırmamak. Güneydoğu'da maalesef tüm insanlığın ortaklaştığı bu değerler alçakça ayaklar altına alınıyor. Cizre'de 3 aylık bir bebek olan Miray İnce ve 80 yaşındaki dedesi Ramazan İnce bu konuda birer semboldür artık. AKP'ye ve bu aklı devreye sokanlara sesleniyorum. Bu tür uygulamaların yarası çok derindir ve herkese bedeli çok ağır olur" 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS