CHP'den İsmail Kahraman hakkında suç duyurusu

CHP'den İsmail Kahraman hakkında suç duyurusu

Bazı CHP milletvekilleri laiklikle ilgili sözleri nedeniyle, TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP milletvekillerinden oluşan bir grup, laiklikle ilgili sözleri nedeniyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve beraberindeki milletvekilleri TBMM Başkanı Kahraman hakkındaki suç duyurusu dilekçesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısına teslim etti.

Suç duyurusunun ardından, adliye önünde açıklama yapan Özcan, aralarında CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin de bulunduğu 19 milletvekilinin imzaladığı suç duyurusu dilekçesini savcılığı teslim ettiklerini belirtti.

Meclis Başkanı Kahraman'ın İstanbul'da sarf ettiği sözlerle ilgili soruşturma yetkisinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında olduğunu anımsatan Özcan, "Tekirdağ Milletvekilimiz Sayın Emre Köprülü, Manisa Milletvekilimiz Sayın Mazlum Nurlu, Burdur Milletvekilimiz Sayın Mehmet Göker ve Bolu Milletvekili Tanju Özcan, milletvekili arkadaşlarımızı temsilen şikayet dilekçemizi sayın savcıya takdim ettik." diye konuştu.

Dilekçede, TBMM Başkanı Kahraman hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Kahraman'ın sözleri

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 26 Nisan'da "Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, yeni Türkiye'nin adil bir Türkiye olması gerektiğini, bunun için de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söylemişti. Kahraman, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada laiklik tarifinin olduğu anayasalar Fransa, İrlanda ve Türkiye'de var. Tarifi de yoktur. İsteyen bunu istediği gibi yorumluyor. Böyle bir şey olmamalı. Anayasamızın dinden kaçınmaması lazım. Müslüman bir ülke olarak neden kendimizi dinden arındırma, geri çekme durumunda olacağız? Bir İslam ülkesiyiz. Bu nedenle dindar bir anayasa yapmalıyız." ifadelerini kullanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS