CHP'den "İstanbul'a karşı suçlar" projesi

CHP'den "İstanbul'a karşı suçlar" projesi

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, 2010 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görev alan izleme komisyonunun yapısını değiştireceklerini ifade etti. Karayalçın, "İstanbul'a Karşı Suçlar" adını verdikleri proje kapsamında imar değişikliklerinin hukuk kuralları ve İstanbul halkının çıkarlarına uygun olup-olmadığını izleyeceklerini söyledi.

Avcılar'daki DoubleTree by Hilton'da dün akşam yapılan toplantıda CHP İstanbul Belediyeler Birliği'nin ikinci dönem başkanı Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, görevi 6 aydan bu yana yürüten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'tan devraldı. CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın da katıldığı toplantıda konuşan İl Başkanı Murat Karayalçın, biraz da Avrupa Birliği'ni örnek alarak CHP İstanbul Belediyeler Birliği dönem başkanlığını 6 ay olarak belirlediklerini söyledi.

"Kadınlarımızla birlikte bir gelecek kuracağız"

Karayalçın İstanbul'daki Çatalca, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri, Bakırköy, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Kadıköy, Ataşehir, Maltepe, Kartal ve Adalar belediye başkanlarının oluşturduğu CHP İstanbul Belediyeler Birliği'nin, kenti ilgilendiren her konuda belediyelerin dayanışma, işbirliği ve eşgüdüm içerisinde hareket etmesi amacıyla çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Sekretarya görevini Kadıköy Belediyesi nezaretindeki Kadıköy Akademi'nin üstlendiğini söyleyen Karayalçın, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'nin 1 Ocak 2016'ya kadar sürdüreceği dönem başkanlığında 3 ana konuyu gündeme aldığını söyledi. Karayalçın, şöyle konuştu:

"Kadınlarımızla birlikte bir gelecek kuracağız. Yine uluslararası kriterleri esas alacağız. Belediyelerimizdeki kreş/çocuk bakımevi/kadın sağlık merkezi/hasta bakımevi/yaşlı bakımevi/sığınma evi sayısı; kadın belediye başkan yardımcısı; kadın yönetici sayısı; kadın çalışan sayısı; cinsiyete duyarlı bütçe oluşturmak gibi kriterleri sağlamış belediyelerimiz 'mor bayrak' almaya hak kazanacak. Kadınlara yönelik şiddet ile mücadele için 'yerel bir kadına yönelik şiddet ağı' kuracağız. Bunun yanında İstanbul'da sayıları küçümsenemeyen atık toplayıcıların tümünü kucaklayacak bir projeyi önümüzdeki günlerde halkımızla paylaşacaktır. Kadıköy Akademi bu konu üzerinde çalışma yapmakta. Yine bu dönemde kentsel dönüşüm ile ilgili ciddi bir çalışma yapılacak. İstanbul İl Örgütü'nde bunun nasıl yapılacağına dair bir çalışma yapıldı. Kasım ayındaki kongrede gündeme getireceğiz. CHP il örgütünün düşüncelerini önerilerini CHP Genel Merkezine sunacağız."

"İstanbul'a karşı suçlar projesi"

CHP İl Başkanı Murat Karayalçın bunların yanı sıra 'İstanbul'a karşı suçlar projesi' üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Karayalçın, İstanbul Büyükşehir ve metropol belediyelerin imar imarlarının hukuk kurallarına uygun olup olmadığını İstanbul halkının kamunun yararına olup olmadığını izlemek amacıyla 2010 yılından bu yana Büyükşehir Belediye Meclisinde daha çok hizmet veren izleme komisyonunun yapısını değiştireceklerini söyledi. Karayalçın, 'İstanbul'a Karşı Suçlar' adını verdikleri proje ile ilgili şöyle konuştu:

"İzleme komisyonunun çalışma alanını genişletiyoruz. Yalnızca belediye kararları değil merkezi yönetimin ilgili bakanlıklarının, ilgili kuruluşların, TOKİ'nin, Özelleştirme İdaresi ve ona benzer ellerinde plan değişikliği yetkisi bulunan bütün merkezi yönetimlerin kararlarının da incelenmesini öngörüyoruz. Yer, arsa tahsislerini izlemeyi öngörmekteyiz. Hafriyat yeri dökümleri gibi konularını bu kapsam içinde değerlendirmeyi düşünmekteyiz. Yılın ikinci yarısında sayın Handan Toprak Benli'nin yönetiminde hem belediyemizde, hem ilimizde hem büyükşehir belediye meclis grubumuzda önemli toplantılar yapılacaktır."

Görevi Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'tan alan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, önümüzdeki dönem elbirliği ile önemli çalışmalar yapacaklarını anlattı. CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da, İstanbul'daki CHP'li belediyelerin başta Kobani'den gelen sığınmacılar olmak üzere Türkiye'ye sığınanlara ilk yardıma koştuklarını, aynı şekilde Bosna'daki sel felaketinde de örnek çalışma yaptıklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS