CHP'den 'Organ Mahkemesi' önerisi

CHP'den 'Organ Mahkemesi' önerisi

CHP'den 'Organ Mahkemesi' önerisi

Anayasa değişikliği konusunda 3 parti arasındaki görüşmeler devam ederken, CHP’den sürpriz bir dizi öneri geldi. CHP; yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için Anayasa Mahkemesi (AYM) bünyesinde faaliyet gösterecek “Organ Mahkemesi”nin kurulmasını istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul'da metrobüs kazaları

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’tan oluşan üçlü komisyon, bugün saat 14.00’te toplanacak. Habertürk'ün haberine göre komisyon, daha önce üzerinde uzlaşmaya varılan ancak son kez liderlerin görüşüne sunulan değişiklikleri ve iki muhalefet partisinin sunduğu önerileri değerlendirecek. 

10 maddeden oluşması beklenen mini Anayasa paketinde CHP’nin yer almasını istediği değişiklikler şöyle:

OHAL’e denetim

CHP, Anayasa’da yapılacak değişiklikle OHAL ve KHK’ların yargı denetimine açılmasını istiyor. Uygulamaya giren KHK’ların 30 gün içinde TBMM’ye sunulmaması halinde yürürlükten kalkacağına ilişkin Anayasa’ya hüküm konulması talep ediliyor.

Organ mahkemesi

En dikkat çekici talep yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için “organ davası” uygulamasına geçilmesi. Erkler arasında ortaya çıkacak olası sorunları çözmek ve bu davalara bakmak için AYM bünyesinde “Organ Uyuşmazlıklarını İnceleme Mahkemesi”nin kurulması önerildi.

Baraj yüzde 3

Yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi de tapeler arasında. Anayasa’ya seçim barajlarının yüzde 3’ü aşamayacağına ilişkin hüküm konulması isteniyor.

AYM yetkisi

Meclis’te grubu bulunan bütün siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına, alanlarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne dava açma hakkının verilmesi talep edildi. Halen, AYM’ye yalnızca anamuhalefet partisi gidebiliyor.