CHP'den Reza Zarrab açıklaması

CHP'den Reza Zarrab açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, iş adamı Reza Zarrab'ın New York'ta tutuklu yargılanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aksünger, "İçeride bir yargısal sürecin başlaması gerekir. İçeride yargısal süreç başlamadığı sürece, biz o ABD mahkemelerinde alınmış kararların hepsine karşı savunmasız ve müeyyidelerle karşı karşıya kalacağız. Bu, çok büyük bir tehlike. Yüzlerce kişinin içerisinde dört bakanın üç tanesinin özellikle olduğunu zaten düşünüyorum. Ama bunun sadece bakanlarla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bankacılık sektörü içinde suiistimal edilmiş konular var. Tedbir alır, müdahil olurlarsa mutlaka kurban vermeleri gerekecek " dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, CHP Genel Merkezi'nde Rıza Sarraf davasına ilişkin bir basın toplantısı yaptı. Aksünger, ABD'de görülen Rıza Sarraf davasının Türkiye için önemli sonuçlar doğuracağını ileri sürerek, "Ne yazık ki her geçen gün Amerikan mahkeme salonlarında Türkiye'nin adı, Türkiye'yi yönetenlerin adı ve bunların etrafındakilerin adları durmadan şüpheli sıfatıyla dillendirilmeye başlandı. Ülkeyi yöneten arkadaşların çok ciddi bir sorumsuzluk içerisinde olduğunu görüyoruz. Konunun Türkiye'yi ilgilendirmesi açısından önümüzdeki süreç bence çok ciddi sorunlar getirecek. Hem siyasi hem ekonomik anlamda bizi bekleyen önemli riskler var. Tedbir alır, müdahil olurlarsa mutlaka kurban vermeleri gerekecek. Vermezlerse bu ülke için hangi konu şantaj ise kimin kime neyi vereceği tartışılacak gibi görünüyor. ABD ne isteyecek …" diye konuştu.


"HÜKÜMETİN KURBAN VERMESİ GEREKEBİLİR"


"Hükümetin kurban vermesi gerekebilir dediniz. Buradaki kastınız nedir? Eski bakanları mı kastettiniz?" sorusuna Aksünger, "Yüzlerce kişinin içerisinde dört bakanın üç tanesinin özellikle olduğunu zaten düşünüyorum. Ama bunun sadece bakanlarla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bankacılık sektörü içinde suistimal edilmiş konular var. Oralardan da bazı konular çıkacaktır. İçeride bir yargısal sürecin başlaması gerekir. İçeride yargısal süreç başlamadığı sürece biz o ABD mahkemelerinde alınmış kararların hepsine karşı savunmasız ve müeyyidelerle karşı karşıya kalacağız, bu çok büyük bir tehlike. Türkiye'ye gelebilecek olan yabancı paralar, Türkiye'deki yabancı para konusu... Bunların hepsiyle ilgili çok ciddi sıkıntı olur" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS