CHP'den sandık taşınması açıklaması

CHP'den sandık taşınması açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Çok istisnai durumlar haricinde, sandıkların belli merkezlere toplanarak vatandaşlardan uzaklaştırılması kabul edilebilir bir şey değil" dedi.

Tezcan, partiler arası bayramlaşma programı çerçevesinde CHP heyeti olarak HDP'ye yaptıkları ziyaretin ardından basın mensuplarının sorusunu yanıtladı.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bazı sandıkların birleştirilmesi yönünde alınan kararları nasıl değerlendirdiklerinin sorulması üzerine Tezcan, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bu kararlarla ilgili toplanacağını söyledi.


Sandık taşıma kararı sadece Cizre için alınmamış!


Demokrasi açısından seçim güvenliğinin her şeyin üzerinde olduğunu ancak seçim güvenliğini sağlama gerekçesiyle vatandaşların sandığa erişimini engelleyecek adımları uygun bulmadıklarını vurgulayan Tezcan, şöyle konuştu:


"Asıl olan vatandaşların olduğu yerde sandığın kurulmasıdır. Bu anlamda sandıkların yerleşim yerinin dışına taşınarak vatandaşın sandığa ulaşmasının engellenmesi, seçme ve seçilme hakkının ihlalidir. Bu çerçevede hükümet ve devletin görevi, vatandaşların güvenli bir şekilde sandığa erişimini sağlamak. Bir hükümet, 'sandık güvenliğini sağlayamıyorum' gerekçesiyle ülkenin belli bir bölgesine sandık koymuyorsa orada devletin egemenliği artık ciddi biçimde sorgulanır hale gelir. Çok istisnai durumlar hariç sandıkların belli merkezlere toplanarak vatandaşlardan uzaklaştırılması kabul edilebilir bir şey değil."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS