CHP'li Ağbaba: "Hükümet ile Müslim arasındaki görüşme tutanaklarını açıklayın"

CHP'li Ağbaba: "Hükümet ile Müslim arasındaki görüşme tutanaklarını açıklayın"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin Salih Müslim ile aralarındaki görüşmeleri açıklamasını istedi.

Malatya'da partisinin İl Başkanı Enver Kiraz ve parti yöneticileriyle birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Veli Ağbaba, hükümetin, PKK'nın Suriye'deki kolu olarak bilinen PYD'nin başındaki Salih Müslim ile yaptığı görüşmelerin tutanaklarının açıklanması için çağrıda bulundu.


Türk Ordusu'nun dün akşam Kilis'teki üs bölgesine PYD tarafından açılan ateş sonucu angajman kuralları çerçevesinde YPG mevzilerini vurduğunu belirten Ağbaba, ülke topraklarına yönelik her türlü tehdide karşı, meşru müdafaa hakkının korunması gerektiğini ifade etti. Bu korunma hakkının CHP olarak sonuna kadar arkasında olacaklarını vurgulayan Ağbaba, bunlarla birlikte hükümetin PYD ile ilgili çelişkili tutumlarının görmezden gelinemeyeceğine işaret etti. Türkiye'de 'tek adam iradesinin' Suriye'de taraf olunmaması gereken bir savaşın başlamasına öncülük etmek istediğini söyleyen Ağbaba, şöyle devam etti:


"Burada kabul edemeyeceğimiz önemli bir nokta bulunmaktadır. Türkiye'yi 7 Haziran'dan sonra kan gölüne çeviren şey, bir 'tek adam'ın sultan olma hırsıydı. 300'e yakın askeri, polisimizin Türk bayrağına sarılı bedenlerinin toprağa verilmesi acısını bizlere yaşatan bu 'tek adam'ın iradesiydi. Şimdi aynı 'tek adam', 'Türkiye'nin sultanı oldum bu yetmez, Ortadoğu'nun sultanı olacağım' diyerek Suriye'de taraf olmamamız gereken bir savaşın başlamasına öncülük etmek istiyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Çocuklarımızın Cumhurbaşkanı'nın hırsı nedeniyle şehit olmasını asla izin vermeyeceğiz."


Fransa'dan Türkiye'ye 'Kürt bölgelerini vurmayın' uyarısı


"TBMM iradesini gasp, kabul edilemez"


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 'kara harekatının gerekli' olduğu yönündeki açıklamalarına da değinen Ağbaba, "Ankara'daki beyler Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına nasıl daha fazla sokmanın peşindeler. Bu ülkenin partili MİT Müsteşarı'nın iki yıl önce 'Ben öbür tarafa 4 tane adam gönderirim. 8 tane boş alana füze de attırırım. Problem o değil. Gerekçe üretilir' dediği tapelere yansımıştı. Şimdi aynısenaryolarla bir savaş açılması isteniyorsa, buna izin vermeyeceğiz. Hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum ülkeyi savaşa sokma iradesi TBMM'dedir. Hiç kimse TBMM'nin iradesini gasp etmeye kalkışmamalıdır" diye konuştu.


Hükümetin PYD ile ilgili birkaç yıl içinde birbirine tamamıyla zıt tutumlarına da dikkat çeken Ağbaba, "Şimdi PYD ve YPG mevzilerini bombalayanlara şu soruyu sorma hakkımız var. İktidar yetkilileri 'Stratejik derinlik' masalları ile Esad'a ömür biçtikleri sırada sıkı sıkıya sarıldıkları Salih Müslim'e şimdi neden 'terörist' diyor. Daha birkaç ay öncesinde Müslim'i Ankara'da ağırlayan ve Suriye'nin geleceği için pazarlığı yapan hükümete sormak gerekiyor. PYD, silahlı mücadelesine birkaç ay önce mi başladı da, sizin için şimdi terörist oldu? Peşmergenin Kobani'ye transferine öncülük eden bu hükümet değil miydi? Madem Müslim terör örgütü lideri, PYD de terörist örgüt, o zaman Ankara'da Müslim ile yaptığınız görüşmeleri açıklayın.


Biz sanıyorduk ki Türkiye'deki yetkililer, sadece 'ada'da, 'dağ'da terör örgütüyle görüşüyor. Meğer Ankara'da bakanlık binalarında da şimdi terör örgütü lideri dediklerini ağırlamışlar. O halde o görüşmelerin tutanaklarını bilme hakkımız bulunmaktadır. Buradan hükümet ile Müslim arasındaki görüşmelerin tutanaklarının açılması çağrısında bulunuyorum. Bakalım Ankara'daki beyler terör örgütüne yardım ve yataklık yapmış mı? Bunu öğrenme hakkımız bulunuyor" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS