CHP'li Erdem: "Başkanlık sisteminin referanduma gitmesine karşı mücadele edeceğiz"

CHP'li Erdem: "Başkanlık sisteminin referanduma gitmesine karşı mücadele edeceğiz"

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, başkanlık sistemi konusunda, "Kanımızın son damlasına kadar bedenimizi siper ederek, bütün demokratik haklarımızı kullanarak Başkanlık sisteminin referanduma gitmesine karşı mücadele edeceğiz" dedi.

Erdem, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtarlar toplantısında, "Dün akşam Putin ile görüşmem oldu. Bu görüşmede Halep'i konuştuk ve saat 22.00 itibarıyla hava bombardımanını durduklarını ifade ettiler. El Nusra'nın orayı terk etmesi noktasında kendilerinin ricası oldu. Arkadaşlarımıza bu konuda gerekli talimatları verdik."
dediğini belirterek, bu ifadenin yenilir yutulur olmadığını söyledi.


"Ne zamandan beri sen terör örgütlerinin hamisi oldun da El Nusra gibi vahhabi, selefi katilleri, Rusya bir talep ileteceği zaman seni arar hale geldi" diyen Erdem, Erdoğan'ın El Nusra ile ilişkilerinin boyutunu ortaya koyması gerektiğini savundu. Erdem, "Sen Türkiye Cumhuriyeti devletinin başı mısın, yoksa bölgedeki selefi terör örgütlerinin bürosu musun? Rusya, Nusra'ya mesaj iletmek için neden seni arıyor? Nusra'nın IŞİD'den hiçbir farkı yok. Dünyadaki birçok ülke de böyle kabul ediyor. Musul ve Şam Fatihi diye tanımlanan Erdoğan bir anda terör
örgütlerinin hamisi haline geldi. Bu kabul edilemez durumdur. Acaba geçmişte IŞİD için de arayanlar oldu mu" diye konuştu.


Devlet Bahçeli'ye isim önerisi


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ismini değiştirme önerisinde bulunan Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ilkelerini tarumar etmeye dönük projenin ortağı olduğu an itibarıyla Bahçeli'ye ismini "Saray ya da Hükümet Bahçeli" olarak değiştirmeye davet ettiğini söyledi. Erdem, "Bu ülkenin bütün değerlerini yok etmeyi kendisine amaç edinmiş bu siyasi partinin ortağı olmak sana mı düştü? Don lastiği gibi düzeysiz, kalitesiz, ferasetsiz, adeta Kasımpaşalı'nın tedrisatına girdiğini ilan edercesine, böylesi çirkef dille ortaya koydukları yanlışı toparlamaya çalışıyorlar. Size mi düştü bu ülkedeki Cumhuriyetin temel dinamiklerini bombalayacak can suyunu vermek? Vatanı seviyorsan, ülkenin kurucusu olan Atatürk'ün ilkelerine ihanet etmeyeceksin. Bu ihanetin hafriyatçılığını yapmaya soyunmuş olan zatı muhterem, devlet adamlığını terketmiş saray valisi olmayı kendisine meslek edinmiş pozisyona gelmiştir" görüşünü dile getirdi. 


İmar soruları


Erdem, hükümetin "FETÖ ile mücadele" adı altında, örgütle hiç alakası olmayan insanların hayatlarıyla oynadığını ifade eden Erdem, şu görüşleri savundu:


"Kocaeli Belediye Başkanı 4 ay önce FETÖ'cü olduğu için sahibi tutuklanmış şirkete 6 kat imarlı araziyi, 12 kata çıkararak tahsis etti mi? Etmedi derseniz belgesini çıkartırız. Bunun gibi yüzlerce örnek sayabilirim. FETÖ'nün Afrika'da yaptırdığı okulların tabelalarında kaç AKP'li milletvekilinin
annesi veya babasının adı yazılı? MİT, bu listeyi çıkartmazsa ben çıkartırım. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin imar komisyonu, bundan 6 ay önce eski bir bakan ve milletvekilinin oğlunun arazisi için yapılan başvuruya ret yanıtı veriyor. Hemen imar komisyonu üyeleri değiştiriliyor. İsmini vereyim; Süleyman Emre'nin oğlu ve evi için imar onayı veriliyor. Çekmeköy'deki araziden geçen Kuzey Marmara otoyolu bu imar kapsamında kaydırılıyor. Böyle bir ahlaksızlık nasıl kabul
edilebilir? İşin FETÖ ile boyutları var, onu şimdi söylemeyeyim?"


"Müsade etmeyeceğiz"


Başkanlık sistemi için yapılan takvimi nasıl değerlendirdiği sorusuna Erdem, "Kanımızın son damlasına kadar bedenimizi siper ederek bütün demokratik haklarımızı kullanarak Başkanlık sisteminin referanduma gitmesi karşısında mücadele edeceğiz. Biz bu Cumhuriyeti, kendini yitirmiş ve iradesini farklı yere teslim eden insanın değiştirmesine, dönüştürmesine müsaade etmeyeceğiz" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS