CHP'li Kaplan: "İşçi sınıfı kalkacak, kölelik sınıfı oluşacak"

CHP'li Kaplan: "İşçi sınıfı kalkacak, kölelik sınıfı oluşacak"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, "AKP tarafından dayatılan 'Özel İstihdam Büroları'na dair yasa tasarısı, işçi sınıfını ortadan kaldıracak ve kölelik sınıfının oluşmasına neden olacaktır" dedi.

Kaplan, yaptığı açıklamada, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören tasarıyı kabul ettiğini hatırlattı. Kaplan, "Komisyonun kabul ettiği İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 'Özel İstihdam Bürosu'nun faaliyet alanı genişletiliyor, geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti bu bürolara veriliyor.


İlk olarak 5920 Sayılı Kanun ile uygulamaya sokulmak istenen Özel İstihdam Büroları'nın işçi kiralaması, yani kölelik uygulaması Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilmişti. O dönemde rafa kaldırılan büroların işçi kiralaması yeniden gündeme geldi ve tasarı kabul edildi" şeklinde konuştu.


"AKP tarafından dayatılan Özel İstihdam Büroları'na dair yasa tasarısı, işçi sınıfını ortadan kaldıracak ve kölelik sınıfının oluşmasına neden olacaktır" diyen Kaplan, şunları kaydetti: "Güzel umutlarla girdiğimiz 2016 yılı; sınırlarımız içerisinde gerçekleşen pek çok terör eylemi, doğudan gelen şehit haberleri, dış politikamızdaki basiretsizlik ve son olarak karşımıza çıkan kölelik sistemi ile kötüye gitmektedir. Bu yasa tasarısı Meclis'ten geçerse torunlarımız 2016 yılını kölelik sınıfının ortaya çıktığı tarih olarak derslerinde görmeye başlayacak. Kamuoyuna yandaş medya tarafından 'işgücü piyasasına taze kan' ve 'işte esnek devrim' denilen bu tasarı işçinin ölüm fermanı olacaktır. Oysa 'güvenceli esneklik' olarak yutturulmaya çalışılan yeni yasa ile çalışma hayatı köle pazarına dönüştürecektir. Kıdem tazminatı fiili olarak yok edilecek ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılacaktır. "


"İnsan ticareti yasallaşacak"


Kaplan, bu yasa ile birlikte yıllar boyunca karşı durdukları kural dışı, güvencesiz ve esnek çalışma biçimleri kural haline geleceğinin altını çizdi. Kaplan, şunları söyledi: "İşverene toplu işten çıkarma hakkı tanınacağından, işveren aynı işçiyi kölelik bürolarından çok daha ucuza, sendikasız, haksız hukuksuz kiralayabilecek. Bu tasarı ile insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri olan insan ticareti yasallaşacak. Taşerona kadro verileceğini taahhüt ederek oy toplayan AKP, taşeronu kaldırmadığı gibi insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri olan insan ticaretini de yasallaştırmaya çalışıyor. Çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak sadece siyasi değil, sınıfsal da bir görevdir. İşçi sınıfının; AKP'nin Türkiye işçi sınıfını köleleştirmeye yönelik politikalarına, kıdem tazminatına ve sendikal haklara el koymaya çalışan iktidara ve onun zihniyetine karşı olan mücadelesi de oldukça önemlidir. Son yıllarda işçi sınıfına en büyük saldırı olan bu tasarının karşısında demokrasiden yana olan tüm güçlerle ve partimiz çatısı altında bu tasarının karşısında olduğumuzun kamuoyunca bilinmesini isteriz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS