CHP'li Özel: 'AB'ye girdik' diye havai fişek atarken vatandaşa mı sordunuz, şimdi 'soralım' diyorsunuz?

CHP'li Özel: 'AB'ye girdik' diye havai fişek atarken vatandaşa mı sordunuz, şimdi 'soralım' diyorsunuz?

HP Grup BAşkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "AB müzakereleri için referanduma gidebiliriz" sözüne " İktidarınızın ilk yıllarında 'AB'ye girdik' diye vatandaşa algı yerleştirip, Kızılay'da havai fişekleri atarken vatandaşa mı sordunuz, şimdi 'vatandaşa soralım' diyorsunuz. " dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'deki kapalı grup toplantısından sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu. Özgür Özel, grup toplantısında Yüksek Yargı Paketine ilişkin alınan kararlardan bahsetti.


"Türkiye'ye bunu yapmaya kimsenin hakkı yok"


Özgür Özel "Yapılan çalışmanın önü açılırsa bundan sonra 276 milletvekilini cebine koyanın diğer cebinden de yeni bir Yargıtay listesi çıkarması açıktır. Türkiye'ye bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. CHP, bu anlamda eğer Yargıtay'da ve Danıştay'da bir takım yapılanmalar içinde olmuş, geçmişteki davalarda haksızlıklar yapmış, görevini, ihmal etmiş, sahte delilleri kabul etmiş veya bilirkişi raporlarını görmezden gelmiş bir takım kişiler varsa bunlarla ilgili bunlarda kurtulma yolunun bu tip Meclis'te sayılarla oynama, yeniden atama gibi işler yapmak yerine doğrusunun etkin bir disiplin süreci başlatılmasının onun ardından bu tip dünya görüşüyle, siyasi görüşüyle vicdan terazisinin ayarını kaçırmış olanlardan bu şekilde kurtulması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi taktirde Meclis'teki parmak çoğunluğuyla belli görevlere gelmiş yüksek yargı mensuplarını bertaraf edip yerine yandaşları atamayla ilgili çabayı hukukun tarihi bir yara alacağını ve bundan sonra milletvekilleri listesi hazırlanırken 'Seçimi kazanırsam benim hakim ve savcılar listem nedir' diye bir anlayışın olacağını düşünüyoruz. Yasa tasarısını Genel Kurulda desteklememiz mümkün değil. CHP'nin etkin katı ve kararlı muhalefetiyle karşılaşılacaktır" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB müzakereleri için referanduma gidebiliriz


"AB'ye girdik diye Kızılay'da havai fişek atarken vatandaşa mı sordunuz?"


Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "AB müzakereleri için referanduma gidebiliriz" sözlerine ilişkin şu açıklamayı yaptı:


"Cumhurbaşkanının yeni gündem yaratmaya yönelik yaklaşımını hayretle karşılıyoruz. AB'ye tam üyelik vizyonu hedefi vardır. İktidarınızın ilk yıllarında 'AB'ye girdik' diye vatandaşa algı yerleştirip, Kızılay'da havai fişekleri atarken vatandaşa mı sordunuz, şimdi 'vatandaşa soralım' diyorsunuz. İktidarın ilk yıllarında AB'ye sıkı sıkıya sarılan ve o dönemde toplumun desteğini almış partinin Türkiye'yi getirdiği nokta. AB üyelik hedefini bırakın, AB'nin Türkiye'yi incitecek formları dayattığında sessiz kalan hükümet bu hedeften vazgeçmiş görünüyor. Türkiye'nin AB hedefi vardır. Bu hedefin sürdürülmesi gerekiyor. Bunun terk edilmesi birilerinin Türkiye'de ne kadar kontrolü kaybettiğini göstermektedir."


"CHP TSK yasasını destekliyor"


Özgür Özel , TSK Personel Kanun Tasarısını destekleyip desteklemeyecekleri, CHP'nin bu kanunun bazı maddelerini Anayasa Mahkemesine götürülecekleri ihtimalinin konuşulduğunun söylenmesi üzerine şöyle konuştu: "CHP şu an yarısına kadar görüşülmüş olan yasayı grup olarak destekliyor. Kanunun son halinin hukukun üstünlüğü ve hukuka uygunluk çerçevesinde inceler, o noktada bir aykırılık olursa Anayasa Mahkemesine başvurma ihtiyacı olursa gereğini yaparız."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS