CHP'li Tanrıkulu'dan makam araçlarıyla ilgili yasa teklifi

CHP'li Tanrıkulu'dan makam araçlarıyla ilgili yasa teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, makam araçlarının yenilenmesine ilişkin kanun teklifi verdi. Teklifte eskiyen makam araçlarının Bakanlık envanterinden çıkarılacak, başka bir alt makam tarafından kullanılamaması da düzenleniyor.

7 Haziran seçimlerine giderken siyasetin en çok tartışılan gündem başlıklarından biri de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in iade ettiği makam aracı zırlı Mercedes. Muhalefetin 1.3 milyon TL'lik fiyatına işaret ederek eleştirilerin odağına oturttuğu makam aracı için son olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "çerez parası" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da makam aracını iade ettiği için Diyanet İşleri Başkanı Görmez'i eleştirerek, Cumhurbaşkanlığı envanterinden yeni bir zırhlı Mercedes tahsis edeceğini söylemişti. Bu tartışmaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, makam araçlarıyla ilgili bir yasa teklifi hazırladı.


Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan lüks makam aracı açıklaması


Tanrıkulu'nun, TBMM Başkanlığına sunduğu teklife göre, 24. Dönem sonuna kadar Başbakan, Bakanlar, Bakan Yardımcıları, Müsteşarlar, Diyanet İşleri Başkanı ve diğer üst kurul başkanlara tahsisli makam araçları, aracın her yeni üst modelinin çıkmasıyla birlikte değiştirilecek. Makam araçlarının, Bakanlık teşkilatı, kurumlar ve kişilerin itibarına yakışır olması konusunda özen gösterilecek.


İtalya'da makam araçları


Eskiyen makam araçları Bakanlık envanterinden çıkarılacak, başka bir alt makam tarafından kullanılamayacak. Tahsisli makam araçlarının yenilenmesi için Bakanlık bütçesinden pay ayrılacak.


Gürsel Tekin: '3,5 milyon kişi 'çerez parası'na geçim savaşı veriyor'


Teklifin gerekçesinde, "Türkiye gibi sınırsız kaynakları bulunan, hayatını emeğiyle kazanan yurttaşlarına dünya standartlarının kat kat üzerinde imkanlar sağlayan, eğitime, sağlığa ve sosyal politikalara bütçeden dev paylar ayıran bir ülkenin yöneticilerinin de ülkenin zenginliğine yakışır imkanlara sahip olması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS