CHP'li vekilden "Doğalgaz fiyatı soğuk günlerde ucuzlatılsın" önerisi

CHP'li vekilden "Doğalgaz fiyatı soğuk günlerde ucuzlatılsın" önerisi

CHP'li vekilden "Doğalgaz fiyatı soğuk günlerde ucuzlatılsın" önerisi

Türkiye, Sibirya soğuklarının etkisi altında, bu durum kaçınılmaz olarak ısınma harcamalarına da yansıyor. El yakan doğalgaz faturalarıyla ilgili konuşan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'den ilginç bir öneri geldi. Emir, Türkiye'nin, doğalgaz alış fiyatının yarı yarıya düşmesine rağmen son 3 yılda yüzde 15'lere varan zam yapıldığını hatırlatarak, "En azından soğuk günlerde doğalgazın ucuzlatılması kaçınılmazdır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emir, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, doğalgaz fiyatlarının yüksekliğinin, vatandaşın en derinden yaşadığı sorun olduğunu söyledi.

Doğalgaz faturası taksitle ödenebilecek

Türkiye'nin, doğalgazın tamamına yakınını ithal ettiğini belirten Emir, 2013'de 116 dolar olan doğalgazın, bugün 28 dolara düştüğünü savundu. Emir, Türkiye'nin Gazprom aracılığıyla aldığı doğalgaz maliyetlerinin de yüzde 50 oranında ucuzladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Hakkaniyetli yönetim olsa 2013'den itibaren doğalgazı yarı fiyatına kullanmamız gerekirdi. Gazprom'dan doğalgaz alış fiyatı yarı yarıya düşerken son 3 yılda yüzde 15'lere varan bir zamla karşı karşıya kaldık. Doğalgaz fiyatlarının neden ucuzlatılamadığını sorduğumuzda, BOTAŞ'ın borcu olduğu, bunu kapatabilmek için zamların yapıldığı söyleniyor. 2016 bütçesine bakıldığında, BOTAŞ kaleminde 5,5 milyar lira gelir yazıldığını görüyoruz. Devlet, BOTAŞ eliyle yeni vergilendirme yapmaktadır. En azından soğuk günlerde doğalgazın ucuzlatılması kaçınılmazdır. Tüketicinin daha düşük fiyatlarla gaz kullanılmasını istiyoruz. Gazprom'dan aldığımız fiyatın 2 katına tüketiyoruz. BOTAŞ aracılığıyla bin metreküpünü 200 dolar civarında ithal ederken, Türkiye'deki satış miktarı 340 dolardır."