CHP'nin anayasa taslağı hazır

CHP'nin anayasa taslağı hazır

CHP'nin hazırladığı anayasa taslağı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı açıklanan taslakta, ilk 4 madde ve parlamenter sistem kırmızı çizgi. Taslak hukuk devleti, bağımsız ve tarafsız yargı, ifade özgürlüğü, örgütlenme ve ayrımcılığın önündeki engellerin kaldırılması ve milletvekili dokunulmazlığının kürsü ile sınırlandırılmasını içeriyor.

CHP'nin, akademisyenler, hukukçular ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dikkate alarak hazırladığı yeni anayasa taslağı, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.


Alınan bilgiye göre, Cumhuriyet'in kurucu ilkelerinin yer aldığı Anayasa'nın ilk 4 maddesini ve parlamenter sistemi kırmızı çizgi olarak belirleyen CHP, parlamenter sistemi güçlendirecek, kuvvetler ayrılığı ilkesini yeniden tesis edecek bir anayasa çalışmasını ortaya koyacak.


Numan Kurtulmuş yeni anayasa için tarih verdi


Hukuk devleti, bağımsız ve tarafsız yargı, ifade özgürlüğü


Çalışmada, hukuk devletine vurgu yapan, yargının bağımsız ve tarafsız olması gerektiğinin altını çizen CHP, düşünce ve ifade özgürlüğünü de ön planda tutuyor.


Örgütlenmenin önündeki engeller ve ayrımcılığın kaldırılması


Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasına, emekçilerin haklarını özgürce arayabilecekleri ortamın sağlanmasına önem veren CHP, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.


Kılıçdaroğlu: 'Anayasa konusunda net olsunlar'


Milletvekili dokunulmazlığı kürsü ile sınırlı


Milletvekili dokunulmazlığının, sadece kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılması üzerinde duran CHP, gençlerin ve kadınların siyasi partilerde ve siyasette aktif olarak yer almalarının önünü açacak bir çalışma yapıyor.


Akademisyenler, hukukçular ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri doğrultusunda, "katılımcı, paylaşımcı ve özgürlükçü" temeller üzerine oturtulan çalışmanın, gelecek günlerde tamamlanarak, kamuoyuna sunulması bekleniyor.


AK Parti'nin anayasa önerisinde değişiklik yok


"Alternatif anayasa değil"


Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, parlamenter sistemi güçlendirecek, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünü temel alan bir anayasa çalışması yaptıklarını söyledi.


Bir süredir yaptıkları çalışmayı gelecek günlerde tamamlayarak, kamuoyunun bilgisine sunacaklarını ifade eden Tezcan, "Türkiye'nin sorunu anayasaymış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Türkiye'nin öncelikli sorunu anayasa değildir, anayasaya uyulmamasıdır" dedi.


Tezcan, hazırladıkları taslağın AK Parti'nin hazırladığının bir alternatifi olmadığını da kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS