CHP'nin "Mega Projesi"ne değerlendirmeler

CHP'nin "Mega Projesi"ne değerlendirmeler

CHP'nin  "Mega Projesi"ne değerlendirmeler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Merkez Türkiye" projesinde Anadolu'da kurulacağı söylenen 'Mega Kent'le ilgili detaylı bilgi verilmedi. Sadece Anadolu'da olacağı, Kuzey'de Samsun ve Trabzon limanlarıyla Güney'de de Mersin ve İskenderun limanlarıyla entegre olacağı bilgisi verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toplantıyı takip eden gazeteciler de hem projeyi değerlendirdi, hem de mega kentin kurulacağı bölgeyle ilgili tahminlerde bulundu. Projenin kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer," Böyle projelere Türkiye'nin çok ihtiyacı var. Bunun uygulaması çok önemli. Dilerim bu Türkiye'yi uçurabilir" dedi. 

Gazeteci Yalçın Doğan da, " Biraz daha ayrıntılarına bakmak lazım. Özel sektör 160 milyar yatırımı yapacak mı ? Anadolu'nun neresinde kurulacak" değerlendirmesinde bulundu. Doğan, 'mega kent'in yeriyle ilgili tahminini, "Orta Anadolu gibi geliyor bana. Akdeniz ile Orta Anadolu arasında bir yer gibi geliyor bana ama üzerinde çalışmak gerekiyor"şeklinde dile getirdi.Gazeteci Uğur Dündar da," Eğer gerçekleşirse Türkiye'ye çağ atlatabilecek, Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulabilmesini sağlayacak, ekonomik güçlerden biri olmasını sağlayacak çok güzel bir proje" diye konuştu.

Dündar, ''Mega Kent''in yeriyle ilgili tahminin " Herhalde Kayseri -Konya arasında bir yer "şeklinde yaptı. 

Projenin çok iyi anlatılması gerektiğini söyleyen Gazeteci Hakan Aygün ise , "Basit hedefler kolay anlatılır ama bunun biraz iyi anlatılması lazım. Emekliye iki maaş ikramiye kolay birşeydir. Ama bir mega kent projesi, ilk baştan büroşürden okudum. Tam anlayamadım. Kemal bey bir film oynattı ona bakınca biraz daha anladım. Kemal bey konuşunca biraz daha anladım. Biraz daha üzerinde bakacağım" diye konuştu. Aygün yer tahminini de, "Liman ulaşımları kolay olan, ortada bir yer gibi. Oradan bakınca Konya ovası gibi. Ulaşım açısından rahat bir yer olacak. Dağlık bir yer olmayacak" diye yaptı.