Çiçek zannedip hint keneviri yetiştirmişler

Çiçek zannedip hint keneviri yetiştirmişler

Bolu'da, 65 yaşındaki Makbule Sevim ve oğlu 31 yaşındaki Vedat Sevim evlerinin bahçesinde, "uyuşturucu elde etmek için hint keneviri yetiştirmek" suçlamasıyla tutuksuz yargılandılar. Anne ve oğul, kenevirlerin kuş gübresinin toprağa karışmasıyla kendiliğinden yetişmiş olabileceği kanaatiyle beraat etti. Anne Makbule Sevim, "Benim bitkinin ne olduğundan haberim yoktu. Çiçek sanıyordum, suluyordum" dedi.

Polis ekipleri, geçen yıl Kasım ayında, evli ve 3 çocuk babası Vedat Sevim'in ailesi ve annesi Makbule Sevim ile birlikte yaşadığı Yukarısoku Mahallesi'ndeki müstakil evinin bahçesinde uyuşturucu madde yapımında kullanılan 10 kök hint keneviri buldu. Makbule ve Vedat Sevim, 'uyuşturucu madde elde etmek için hint keneviri yetiştirmek' suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandıkları davada hakim hakım karşısına çıktı.


"Çiçek sanıyordum, suluyordum"


Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Vedat Sevim, "Uyuşturucu maddeyi polislerin göstermesi ile gördüm. Hint kenevirinin ne olduğunu bile bilmem. Ben bıldırcın ve papağan besliyorum. Kuşların gübrelerini döktüğümüz yerde böyle bir bitki çıkmış. Kuşlara verdiğimiz yemlerin içinde böyle bir madde varmış, onu sonradan öğrendim" dedi.


Makbule Sevim de "O bitkilerin olduğu yerin 2 metre yanında kümesimiz var. Biz beslediğimiz bıldırcınların gübrelerini oraya döküyorduk. Daha sonra orada bir bitki çıktı. Benim bitkinin ne olduğundan haberim yoktu. Çiçek sanıyordum, suluyordum. Polisler söyleyince öğrendim. Uyuşturucunun ne olduğunu bile bilmem" dedi.


Sanıkların avukatı da müvekkillerinin kullandığı kuş yemlerinin içinde az miktarda kenevir tohumu bulunduğunu, kuş gübrelerinin toprağa karışmasıyla kenevir bitkisinin kendiliğinden oluşabildiğinin bilimsel örnekleri olduğunu söyledi.


Beraat ettiler


Bahçenin herkesin gelip geçtiği yerde bulunması ve kenevirlerin 10 kökten ibaret olmasını göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, boyutları birbirinden farklı olan kenevirlerin kuş gübresinin toprağa karışmasıyla kendiliğinden yetişmiş olabileceği gerekçesiyle sanıkların beraatine karar verdi. Mahkeme Başkanı, kararını açıkladıktan sonra Vedat Sevim ve annesi Makbule Sevim'i, kuş yemlerine ve bahçelerinde yetişen bitkilere dikkat etmeleri konusunda uyardı.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS