Çiğli'deki darbenin kilit albayı: Amiralleri 'paket' diye kodlayıp 'darbeci' diye tanıtmış

Çiğli'deki darbenin kilit albayı: Amiralleri 'paket' diye kodlayıp 'darbeci' diye tanıtmış

Erdoğan'a suikast düzenleyecek timin havalandığı Çiğli'deki üste yaşananlara ilişkin iddianamede, "paket" diye şifreli olarak bahsedilen Foça'da görevli iki tümamiralin üste tutuldukları ortaya çıktı. Üstelik faaliyetlerin odağındaki isim Kurmay Albay Ramazan Elmas'ın, amiralleri, yaşananlardan habersiz askerlere "bunlar darbeci" diye tanıttığı tespit edildi.

15 Temmuz'daki başarısız darbe sırasında İzmir'de Çiğli'deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki faaliyetlere ilişkin iddianame hazırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki otele saldıran timin hareket ettiği üsle ilgili iddianameyi, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun koordinesinde Savcı Berkant Karakaya düzenledi. İddianamede, darbecilerce derdest edilen Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığındaki Tümamiraller Aydın Şirin ve Hasan Nihat Doğan'ın da "darbeci" diye tanıtılarak, bu üste tutulduğu ortaya çıktı.


Erdoğan'ın kaldığı otelden yeni çatışma görüntüleri ortaya çıktı


'Her şeyi Albay Ramazan Elmas yönetti'


İddianamede yer alan bilgiler şöyle:


- 2'nci Ana Jet Üssü Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ramazan Elmas darbe planından önceden haberdardı, gün içinde üsden hiç ayrılmadı, üste yapılan bütün iş ve işlemlerden bilgisi vardı.


- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast için üsden hareket eden timlerin tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını da yine Albay Elmas sağladı.


- Elmas darbe girişimin başlangıcından teslim olduğu ana kadar üssün bütün imkanlarını darbecilere kullandırdı.


- Yüzbaşı Tolga Arı, üs komutanlığına vekalet ettiği halde, Savaş Harekat Merkezine gelen Albay Elmas, "Yüzbaşım emir komuta bende. Bundan sonra benden hariç kimseden emir almayacaksın ve kimseye bilgi vermeyeceksin" dedi.


Erdoğan'ın otelini basan darbeciler konuştu


'ABD'ye ataması yapılan Albay Bilican üsdeydi'


İddianamede üste görevli Tamer Yılmaz'ın ifadesine dayalı olarak şu bilgilere yer verildi:


- Albay Elmas ile birlikte bütün filo komutanları o gece üsteydi, nizamiye girişinde kart okutmadan içeriye girdiler, üste toplantı yaptılar, ABD'ye ataması yapılan Albay Nihat Bilican da o gece üsteydi.


- Üste icra astsubayı olarak görev yapan Enis adındaki kişi, yaralanan bir pilotu helikopterden almaya giderken araçla bariyerlere çarparak geçti. Nizamiye bölgesini kapatabilmek için iş makineleri oraya geldi ve Enis adlı astsubay o gece üsteki personeli silahlı çatışmaya teşvik etti.


'Çiğli İmamı' astsubay Kuzu darbe gecesinin detaylarını anlattı, 57 kişinin adını verdi


Parola: Paket


Üssün nizamiyesinde görevli Mesut Kemer'in ifadesine dayalı olarak yaşanan olayların detayları iddianamede şöyle yer aldı:


- 23.30 sıralarında kayıt bölümünü telefonuyla arayan Kurmay Albay Ramazan Elmas, Özel Kuvvetlerden gelecek ekibin kayıt yapılmadan direkt içeri alınmasını, birliğe paket getireceklerini, herhangi bir sıkıntı çıkarsa teyit amaçlı şifrenin 'paket' olduğunu söyledi.


Suikastçıların saldırdığı Erdoğan'ın villasının sırrı dosyada


'Bu adam ne demek istedi' diye şaşırdık'


Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığında amiraller Aydın Şirin ve Hasan Nihat Doğan'ın derdest edildikten sonra üsse getirilişine de tanık olduğunu ifade eden Kemer, olayı şöyle anlattı:


"Uç kontrol noktasında görev yapan Uzman Çavuş Bayram Şen'i arayarak Harekat Komutanı'nın emrini kendisine ilettim. Şifrenin 'paket' olduğunu da söyledim. Saat 23.42 sıralarında Foça Özel Kuvvetlerden 3 tane jip geldi, bunları şifre teyit amaçlı sorulduğunda 'Yurtta Sulh Ramazan Elmas' şeklinde cevap vermeleri üzerine içeriye almamışlar. Bundan yaklaşık 10 dakika sonra güvenlik harekat merkezinden Uzman Çavuş Mesut Toksoy nizamiyeyi aradı ve gelen araçların neden içeriye alınmadığını sordu, araçların derhal içeriye alınmasını söyledi, biz de araçları içeriye aldık. Aynı gece saat 01.40 sıralarında Albay Ramazan Elmas yanında Yakup Atlı ile birlikte nizamiyeye geldi ancak durmadan direkt geçiş yaptı. Daha sonra tekrar nizamiyeye geri geldiğinde Elmas, üs komutanının birlikte olmadığını emir komutanın kendisinde olduğunu ifade etti. 'Bu işe birilerinin dur demesi gerekiyordu. Biz size güveniyoruz sizler de bize güvenin.' diyerek nizamiyeden ayrıldı. Biz bunları bize ne amaçla söylediğini anlamadık. Tabur komutanımız da şaşırarak 'Bu adam ne söyledi, ne demek istedi?' diye arkasından söylendi.


Darbeci amirallerin kaçışı güvenlik kamerasına yansıdı


'Yere yatırın, tutuklayın emri verdi'


Harekat komutanı Ramazan Elmas üsse Foça'dan gelen paketler için Uzman Çavuş Mehmet Koca, Uzman Çavuş Mahmut Sürer'e 'Yere yatırın, tutuklayın, ellerini arkadan kelepçeleyin' diye emir verdi ancak her iki uzman çavuş arkadaş da verilen emri yerine getirmeyince hazırda bekleyen MAK'çıları çağırarak iki amiralin ellerini kelepçeleyerek üssün içerisinde yer alan Palaz Misafirhanesine götürmeleri emrini verdi. Misafirhanenin çevresinde de MAK'çılara emniyet tedbiri aldırarak misafirhaneye giriş çıkışları engellediğini duydum. Bize de elleri kelepçelenen tümamirallerin darbeci olduğunu ve onların tutuklandığını söylediler."


Parolayı unutmuşlar


Nizamiye'de görev yapan Bayram Şen'in tanık sıfatıyla alınan ifadesinde de derdest edilen amirallerin üssün nizamiyesine getirilişinde darbecilerin parolayı unuttuğu ortaya çıktı:


"Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk'un olmadığını, emir komutanın kendisinde olduğunu söyleyen Elmas, nizamiyeye gelerek paket getirileceğini söyleyerek uzaklaştı. Bir süre sonra araçlarla nizamiye önüne gelen kişiler bana hitaben 'Yurtta Sulh Ramazan Elmas Albay' dediler. Söylenen kelime yanlış olduğu için gelenlere, 'Başka bir şey söyleyecek misiniz?' diye sordum. Aynı cümlenin kurulması üzerine, parolanın yanlış olduğunu belirterek bu kişileri bir süre beklettim. Durumu aktardığım Albay Elmas, gelenleri bekletmememi, hemen içeriye almamı söyledi."


15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yeni görüntüler


Teslim olmadan rapor vermiş


Darbecilerin Akıncı Üssü'ne götürmek istediği amirallerin kurtarılmasında etkin rol oynadığı belirtilen astsubay Bora İçen'in tanık beyanları da da Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığındaki darbe girişimini yönettiği iddia edilen Ramazan Elmas'ın sabaha karşı teslim olmadan durum raporu verdiğini ortaya koydu:


"Gün aydınlanmaya yakın Ramazan Elmas Albay gelerek polislerle konuştuktan sonra teslim olacağını, yoksa çok zayiat vereceğini söyledi. Teslim olmadan önce cep telefonundan bir şahısla görüştü bu şahsa 'Komutanım ben teslim oluyorum yoksa çok zayiat vereceğiz' karşı taraftaki şahsın bir sorusu üzerine 'İki helikopterim var biri kullanılamaz durumda diğerine bomba yüklenmiyor, hayır komutanım uçaklarıma da bomba yüklenmiyor eğitim uçağı. Size umarım yetirince vakit kazandırdım' dediğini duydum ve bize dönerek paketleri yerine ulaştırın dedi."


İddianame


İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 1300 sayfalık iddianamede, 267 sanık hakkında kamu davası açılmasına, 53 sanığın dosyalarının ayrılmasına, 481 sanık hakkında ise ek kovuşturmaya gerek olmadığına yer verilmişti. İddianamede, Fetullah Gülen'in "birinci" sanık ve "örgütün elebaşı" olarak aralarında bulunduğu sanıklara "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS